További Magyar cikkek
Kihasználhatják-e a vevők a szorult helyzetet?
A tét nem kicsi: bár a bíróság által érvénytelennek minősített pályázat első fordulójában érkezett legjobb 390 milliárd forintos ajánlat realizálása esetén is csak az összeg egy kisebb része szolgálná a költségvetési hiány enyhítését, a kormánynak a jelenlegi helyzetben alighanem minden fillér számít. Ugyanakkor ahhoz, hogy a befolyt összegről érdemben rendelkezni, számolni tudjanak a jövő évi költségvetésben, nem csak annak érkezésének idejéről, hanem pontos összegéről is tudni kéne. Egyáltalán nem biztos ráadásul, hogy a történteket követően sikerül hasonló összeget elérni egy új eljárásban: Oravezc Péter szerint a befektetők folyamatosan tájékoztatatást kaptak mind a perről, mind pedig annak eredményéről és következményeiről, egyelőre semmiféle arra utaló jelzés nem érkezett az ÁPV-hez, mely a potenciális befektetők érdeklődésének lanyhulására utalna.
Szakértők ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet: amennyiben az ÁPV Rt kifelé is érezhető nyomás alatt, a tranzakció mielőbbi lezárásának szándékával ír ki - esetleg tárgyalásos - új eljárást, könnyen előfordulhat, hogy a befektetők kihasználják a lehetőséget, és csökkentik a felajánlott árat. Tény ugyanakkor az is, hogy az érvénytelen pályázat első fordulójában ismerté vált ajánlatok önmagukban is árfelhajtó hatással bírhatnak, függetlenül attól, hogy új eljárás lesz.
Nincs felelőskeresés
Sem az ÁPV-nél, sem a BA-nál nincs belső vizsgálat, nem keresünk felelőst az előző pályázat érvénytelenítése miatt, mivel nem történt hiba - mondta Oravecz Péter. Tájékoztatása szerint az ÁPV korábban is, és most is a privatizációs törvény előírásai szerint járt el, az üzemi tanács a munka törvénykönyve egy paragrafusára hivatkozva a BA-t támadva fordult bírósághoz: a szóvivő szerint az ügynek ez a vonulata csak részben új, korábban hasonló jogvitákban a bíróságok a vállalat álláspontját osztották, ezért is voltak biztosak abban, hogy ezúttal sem lesz akadálya a magánosításnak.