További Magyar cikkek
Bő egy hónap alatt a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe több, mint tíz százalékot vesztett értékéből és a BUX ma 20 ezer pont alá esett; az OTP Bank részvényei ugyanezen időszak alatt 15 százalék körül mértékben csökkentek, ma pedig a lélektaninak tekinthető 6 ezer forint alá estek - ez a két fejlemény nagyon jól kifejezi, hogy mennyire rossz hangulat uralkodik a budapesti börzén.
19 900 alatt
Délután egy órakor már 1,7 százalékos, 351 pontos esést mutatott a magyar tőzsde, a BUX 19 855 ponton állt. A forgalom közepes, bő kilenc milliárd forintos volt, melynek meghatározó részét a nap vesztese, az OTP adta. A bankbapírok értéke 3 százalékkal, 180 forinttal 5920 forintra esett, miközben a Mol csak 1,2 százalékot veszített (20 040 forinton állt). Emelkedni csak néhány kisebb papír tudott.
De nemcsak a honi tőzsde teljesít rosszul, a régiós parketteken és a világ tőzsdéin is lejtmenetben vannak a részvények. Az amerikai részvényindexek tegnapi mérséklődése után a magyarhoz hasonlóan a lengyel, cseh, orosz mutató is mínuszban nyitott, 1,4-2,6 százalékos csökkenéssel kezdték a mai napot. A lengyel és cseh tőzsdeindex egyébként május vége óta még nagyobbat is esett, mint a BUX, 15-20 százalékot esett a varsói és prágai mutató.
Itt a negyedik hullám
Amit most látunk, az egy a világ tőzsdéit érintő, az amerikai hitelpiaci válság által kipattintott lejtmenet negyedik hulláma - világítja meg a hátteret Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője. Tavaly júniusban volt az első hullám, az Egyesült Államok ingatlanpiacának összeomlása indította el a lavinát. Októberben a pénzügyi szektor hitelezési problémái keltették a második hullámot, aztán idén január-március között jött a harmadik hullám, amit azok a félelmek váltottak ki, miszerint az amerikai gazdaság recesszióba süllyed és a világgazdasági bővülés érdemben lelassul.
Május végén vette kezdetét a máig tartó negyedik hullám. A forgatókönyv hasonló volt, mint korábban: az Egyesült Államok pénzügyi szektorában kezdődött és onnan terjedt szét a világ tőzsdéire június elejére, több tényező hatására. A befektetők félnek az amerikai pénzügyi válság újabb epizódjától (növekszik a rossz hitelek aránya, félelem attól, hogy a bankoknak újra veszteségleírásokat és tőkeemelést kell végrehajtaniuk), eközben az energia- és élelmiszerárak újabb csúcsot döntenek, a globális infláció felpörög. A tegnapi-mai zuhanásban még szerepet játszott emellett, hogy az Európai Központi Bank mai ülésén várhatóan kamatot fog emelni - sorolja a háttérben meghúzódó tényezőket Sarkadi.
Móró Tamás, a Concorde elemzési vezetője is úgy látja, a mostani esésnek nincs specális magyar oka. Az év elejére visszatekintve is átlagosnak mondható a magyar tőzsdeindex alakulása a régióban, Prágában kevesebbet, Varsóban többet buktak a befektetők, mint Budapesten. Euróban számolva január óta a cseh index 12, a magyar 17, a lengyel 19 százalékot esett.
A szakértő szerint miközben a magas olajár (a vállalati profitok visszaesésén keresztül) és a várható európai kamatemelés (a biztos, kockázatmentes hozam emelkedése miatt) sem támogatja a tőzsdéket, mára az általános recessziós félelmek már konkrét vállalati csődöktől való félelmet is jelentenek. A Merryl Lynch egyik friss elemzése szerint csődbe mehet akár a General Motors is, márpedig az USA és a világ egyik legnagyobb vállalatával kapcsolatban egy ilyen hír az egész részvénypiacra sokkolóan hatna. A következő hónapokban várható makrómutatók pedig ugyancsak nem mutatnak a tőzsdék feltámadásának irányába, a szakértő sem buzdít vásárlásra.
Hol a lejtő vége?
Amiben bízni lehet, az az, hogy egyes piacok, egyes papírok már túladottá váltak. Itthon példa lehet erre az OTP: az, hogy az árfolyam 6000 forint, a BUX pedig 20 ezer pont alá süllyedt, lélektani szempontból nem elhanyagolható, ám miközben egyelőre ennek elsősorban inkább további eladásokat gerjesztő hatása van, később megjöhet az étvágya azoknak a befektetőknek, akik úgy vélik, 6000 forint alatt már olcsónak számít OTP-papírokhoz jutni.
Sarkadi Szabó Kornél szerint közel vagyunk a mostani, minden eddiginél erősebb eladási hullámnak az aljához, de ne számítsunk arra, hogy az egész, tőzsdei visszaeséssel járó folyamat végére is érünk hamarosan. Úgy gondolja, egy közepes korrekcióra van most esély, egy-másfél hónapos fellélegzés jöhet, amit az olajlufi esetleges kipukkanása is támogathatna, azonban augusztus végén vagy az ősz elején újabb eladási hullám söpörhet végig a világ börzéin. Amikor ősszel szállingóznak azok a jelek, hogy az ázsiai térség növekedése is érzékelhetően lassul, a befektetők újra elkezdik majd szórni a papírokat és az áresés újabb lendületet vehet.