Rekordhiány az áfa, a túlköltekezés és a tb miatt
További Magyar cikkek
Az államháztartás 789,2 milliárdos deficitjéből 682 milliárdot a központi költségvetés, 126 milliárdot a tb-alapok hoztak össze. Az állami pénzalapok viszont 19,6 milliárdos pluszban vannak. Különösen a tb-hiány magas szembeötlően. A költségvetési törvény szerint az egész éves tb-deficit lehetne 31,8 milliárd forint; ennek a mostani összeg már úgy is a négyszerese, hogy a költségvetési hozzájárulás a tb-alapok kiadásaihoz márciusban 90 százalékkal haladta meg a tavaly márciusit.
Áfa: egy év alatt mínusz százmilliárd
Az államháztartás teljes áprilisi hiánya 159,2 milliárd forint, a GDP 0,7 százaléka lehet. Így az első négy hónapban összejöhet a 4,1 százalékos GDP-arányos deficit. A prognózis szerint az első fél évben mínusz 1283 milliárd forinton lesz az államháztartás egyenlege, vagyis hat hónap alatt jön össze az egész évre tervezett 1542,6 milliárdos deficit 83 százaléka.
Az általános forgalmi adóból márciusban az államnak 5,7 milliárd forinttal több kiadása, mint bevétele származott. Így történhetett, hogy az áfabevétel negatív lett, ami egy szakértő szerint "emberemlékezet óta" nem fordult elő. Tavaly márciusban 94,4 milliárd forint volt az állam nettó áfabevétele, ez százmilliárdos forintos visszaesést jelent.
A forgalmi adóból származó első negyedéves bevételben is megjelenik ez a százmilliárdos különbség. A bevétel csak 370,4 milliárd forint lett, ami százmilliárd forinttal kevesebb, mint a tavalyi első negyedévben elért 471,4 milliárd forint, miközben a bevételi előirányzat az áfacsökkentés ellenére még hatmilliárd forinttal nőtt is. A tervezett áfabevételnek így az első negyedévben csak 20,7 százaléka folyt be. Több más adónemnél is ez a helyzet, a társasági adóból származó bevételek például csak az előirányzat 19,6 százalékát érték el.
Katona Tamás, a PM közigazgatási államtitkára azt mondta, a problémát az okozta, hogy az adóhivatal még a januári bevallások szerinti, 25 százalékos áfát utalta vissza, miközben a beérkező befizetéseket már a 20 százalékos áfa alapján teljesítették az adózók. Emellett az államtitkár által jelentősnek mondott beruházási arány miatt tért el a nettó áfaegyenleg a várttól - állítja a PM. Katona Tamás nyomatékosította, hogy az áfabefizetések rendben megtörténnek, vagyis a bruttó áfabevételekben nem volt kiesés.
Olcsóbb állam helyett plusz 145 milliárd kiadás
Nemcsak a bevételek túltervezése vezetett azonban a 800 milliárdos államháztartási deficithez, hanem az is, hogy egyes kiadásokat az időarányosnak nagyobb mértékben teljesített a büdzsé. A központi költségvetésen belül a költségvetési szervezetek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai elérték az éves terv 34,3 százalékát, míg egy éve 28,4 százalékon voltak ilyenkor. Összegszerűen ez 145 milliárdos kiadásnövekedést jelent, hiszen a tavalyi 945,7 milliárddal szemben 1090,6 milliárd ment el ezen a fősoron. Ezen belül a költségvetési szervek éves költségvetésük egyharmadát költötték el három hónap alatt (tavaly csak 26,8 százalékot), míg a központi beruházások kiadása 39,1 százalék volt (tavaly csak 20,3).
Az időarányos 25 százalék fölött fizettek ki egyedi és normatív támogatásokat (28,9 százalék), az elkülönített állami pénzalapok már megkapták éves támogatásuk 42,5 százalékát (igaz, tavaly csaknem a felét ugyanennyi idő alatt), és az adósságszolgálattal kapcsolatos kiadások is megközelítették az éves előirányzat 30 százalékát.
Nemcsak az előirányzattal, hanem a tavaly márcusi állapottal összevetve is van néhány szembeötlően magas kiadás. A márciusban kifizetett egyedi és normatív támogatások összege csaknem kétszerese volt a 2005-ösnek, családi támogatásokra és szociális juttatásokra pedig 60 százalékkal több ment a múlt hónapban, mint egy évvel korábban. A már említett beruházási kiadások összege 40 százalékkal nőtt az egy évvel ezelőttihez képest.