Még soha nem volt ilyen jó a magyar devizahiteleseknek

2007.04.12. 16:36
Amióta 2004-től kezdve felfutott a magyarországi devizahitelezés, soha nem volt még ilyen erős a forint a kedvelt finanszírozó devizával, a svájci frankkal szemben. A rövid és középtávú kilátások azonban azt mutatják, fokozatosan veszíthet erejéből a forint a CHF-hez képest. Míg a jelenlegi állapot a már frankhitellel rendelkezőknek igen kedvező, az új hitel felvételében gondolkodóknak a forint/frank árfolyam várható alakulása miatt érdemes a szokásosnál is nagyobb körültekintéssel lenniük, hogy devizában adósodjanak-e el.

Tegnap először süllyedt a pszichológiai szempontból lényeges 150-es határ alá a bankközi devizapiacon a forint/svájci frank árfolyam, egészen 149,50-ig, amire a 2002 vége óta rendelkezésre álló adatok alapján még nem volt példa. A magyarországi devizahitelezés 2004-től kezdődő felfutása óta a mostani érdemben a legerősebb forint. Az eddigiekben a 155-158-as tartományba jutás után rendre a gyengébb irányt választotta a magyar fizetőeszköz. Év eleje óta mintegy 4 százalékos az izmosodás, míg a tavaly nyár közepi történelmi mélyponthoz (180 feletti árfolyam) képest közel 20 százalékos a felértékelődés.

Csökkenő részletek

Az biztos, hogy akinek tavaly nyáron volt "bátorsága" a forintzuhanás időszakában deviza alapú hitelt felvennie (euróval szemben is), az idáig nagyon jól járt: a kezdeti magasabb havi törlesztőrészletek ugyanis jelentősen csökkenhettek a forinterősödéssel párhuzamosan.

A jelen cikk fókuszában álló frankalapú hitelek havi törlesztőrészleteinek alakulására elsősorban a svájci kamatkörnyezet alakulása, a frank világpiaci árfolyammozgása, illetve a másik oldalon a forint euróval szemben várható mozgása hat a leginkább. Nézzük előbb svájci, majd magyar szemszögből a fejleményeket.

Mi lesz a frankkal?

Egy friss, átfogó devizapiaci felmérés szerint a svájci frank a dollárral szemben az elkövetkezendő egy évben az 1,20-1,21-es sávba csökkenhet a jelenlegi 1,22-es szinttel szemben, míg az euróhoz viszonyított árfolyam a jelenlegi 1,64 körülről egy év alatt 1,59 alá süllyedhet. Azaz mindkét relációban a frank enyhe erősödését prognosztizálják a piaci szereplők, ami bizonyára összefügg azzal a várakozással is, hogy a fizetőeszköz kamattartalma növekedhet az év során.

Jelenleg 2,25 százalékon áll az alpesi ország jegybankja által meghatározott irányadó ráta, amely a megfelelő piaci jegyzések alapján várhatóan 2,50-2,75 százalékra emelkedhet az év végére (azaz egy vagy két kamatemelés jöhet 2007-ben). Mindez tehát kettős kedvezőtlen hatást jelent a magyarországi devizahitelek törlesztőrészleteire: a frank is erősödhet világpiaci szinten, illetve a frankban felvett hitelek forrásköltsége (kamata) is emelkedhet.

Forint és kamatok

A forintárfolyam szempontjából a két legfontosabb tényező az, hogy az euróval szemben kijelölt ingadozási sávnak az erős széle (240,01) közvetlen közelében mozog jelenleg, illetve az, hogy az év közepétől jelentős kamatcsökkentés következhet be hazánkban. Az, hogy jelenleg is 245 körül jár a forint/euró árfolyam, azt jelenti, hogy - feltételezve az ingadozási sáv megmaradását - maximum két százalékot erősödhet a magyar fizetőeszköz. Ennél nagyobb felértékelődést a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) törvényi kötelezettsége alapján meg kell akadályoznia. Ez tehát azt is jelenti, hogy a frankkal szemben önmagában a forint oldaláról nézve korlátozott a magyar fizetőeszköz további izmosodása. Az a piaci várakozás pedig, hogy idén összességében (legalább) egy százalékpontos kamatcsökkentést hajthat végre az MNB, a forint gyengüléséhez egyébként is hozzájárulhat.

A fentiek alapján tehát egyrészt megállapíthatjuk, hogy a forint és a frank irányadó rátája között most meglévő 5,75 százalékpontos kamatkülönbség az év során legalább egy százalékponttal csökkenhet. Miközben nő a frankhitel forrásköltsége, csökken a magyar kamatszint. Ez azonban bizonyára nem fogja visszavetni a devizahitelek magyarországi népszerűségét, mint ahogy az MNB hétfői pénzügyi stabilitási jelentése szerint a kormányzati megszorító intézkedések sem. A jegybank azonban ismét felhívta a figyelmet a devizahitelezésben rejlő, a háztartásokat, ezáltal a magyar bankrendszert is fenyegető veszélyekre.