Az új szerződések esetében ez az idő már csak hat hónap. A szerződés felmondása után az APEH egy összegben hajtja be a diák összes tartozását. További kellemetlenség, hogy az érintettek adatait a bankközi adós-nyilvántartási rendszerbe is továbbítja a DK, amely lényegében lehetetlenné teszi, hogy az érintett fiatal öt éven belül bármilyen banki kölcsönt kapjon.
Mindenki megkezdte a törlesztést
Miután a DK kiküldte figyelmeztető leveleit a 18 diáknak, mindannyian megkezdték a korábban felvett hitel törlesztését - írja a Napi Gazdaság. A fentiek miatt egyelőre tehát a DK-nak nem kell megbízást adnia az APEH-nek a hitelösszeg köztartozások módjára történő beszedésére, bár februárban újabb - egyre bővülő kör számíthat arra, hogy az adóhatósággal fenyegető levelet postáz számukra a DK. A felmondott hitelek kamatokkal növelt részének beszedését az APEH ingyen végzi a DK javára - áll a Napi Gazdaságban. A hitelhez jutó 156 ezer főből 22 ezren kerültek törlesztési szakaszba, ám eddig nagyon jó a visszafizetési arány.
Mint azt már korábban megírtuk, a lelkiismeretes, de kevésbé figyelmes hallgatók tízezrei is könnyen kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy késedelmi kamatot lesznek kénytelenek fizetni a DK-nak. A hitel havi törlesztőrészlete ugyanis a minimálbérhez kötött, amelyet januárban 53 ezer forintra emeltek A diákhitel törlesztésre kötelezett 20 635 ügyfél közül azonban mintegy 12 ezren nem a megemelt, hanem a régi törlesztőrészletet utalták át a január ötödiki határidőig, amire a Diákhitel Központ kommunikációs igazgatója szerint az üzletszabály értelmében évi 13,92 százalékos késedelmi kamatot számítanak fel.
További költségnövelő körülmény, a megváltozott finanszírozási források, és egy érvénytelenített diákhitelkötvény-aukció miatt a diákhitel kamata is növekedni fog. Az eddigi 9,92 százalék helyett a februárral kezdődő szemeszterben már jóval 12 százalék fölött is járhatnak a kamatok.