További Magyar cikkek
Az adóhatóság esete különösen azért érthetetlen, mert már régóta készülnek arra, sőt, a november 15-én kihirdetett adócsomagban törvényi felhatalmazást is kaptak arra, hogy január 1-jétől elindítsák az elektronikus árverést. Adótartozás miatt lefoglalt ingatlanokat és ingóságokat eddig csak pályázat útján vagy hagyományos úton, személyes részvétellel, az APEH helyiségében lehetett elárverezni. Ingóságokra azonban a törvény szerint év elejétől már elektronikusan is lehet licitálni.
Január 1-je = január 7-e
Pontosabban el lehetne, ha működne az APEH direkt erre létrehozott honlapja. Az állami adóhatóság honlapján van egy rövidebb, január 2-án kelt és egy picit bővebb, január 1-jei dátumozású tájékoztató az elektronikus árverésről.
Az árverést csak a direkt ezért létrehozott Elektronikus Árverési Felület honlapon lehet lebonyolítani. Ott lennének megtalálhatók egyebek mellett a felhívások, tudnivalók az áruba bocsátandó ingóságokról és a határidőkről. Az APEH szájtján linkként megtalálható az EÁF elérhetősége, a https://arveres.apeh.hu oldal. A linkre kattintva azonban hibaüzenet fogadja a júzert: "A webhely ideiglenesen nem érhető el vagy túlterhelt" – tudatja a Firefox, hogy a szerver nem található.
Lapunk megkereste az APEH-et, ahol azt a magyarázatot adták, hogy csak hétfőn kerül ki az első hirdetmény, így akkortól fog működni a honlap.
Pedig küzdeni akarnak
Az APEH egyik közleményéből kiderül, hogy már jövő héten szeretnének bevételre szert tenni ingóságok eladásából. De az árverést a jelek szerint kénytelenek lesznek hagyományos úton lerendezni.
Pedig éppen azzal az indokkal teremtették meg az elektronikus árverés lehetőségét, hogy az árverési hiénák ellen sikerrel vegyék fel a harcot. Budai Bernadett kormányszóvivő október elején felidézte, hogy 2005 és 2007 között több mint 3200 árverésen az adóhivatal összesen mintegy 19 milliárd forintra becsült, adótartozás fejében lefoglalt vagyontárgyat szeretett volna értékesíteni. A befolyt bevétel azonban mindössze 3 milliárd forint volt, miután a kormányszóvivő szavaival élve szervezett csoportok "rávették" az érdeklődőket, hogy ne licitáljanak, de legalábbis egy bizonyos ár fölé ne menjenek.
Az adatok ráadásul évről évre romló tendenciát mutatnak. Tavaly 45,56 milliárd forintnyi ingó és ingatlanvagyont foglalt le adótartozás miatt az APEH, ezekből 8,1 milliárd forint volt az árverésre bocsátott tárgyak értéke, ám az adóhivatal kasszájába csak 1,222 milliárd forint folyt be, vagyis a három év alatt elért egyhatodos bevétel arány tavaly már csak egynyolcados volt.
Ezt kell tudni
Az elektronikus árveréshez azonosító és jelszó kell, amit az okmányirodai regisztráció alkalmával lehet megszerezni. Aki az okmányirodai regisztráción bármi egyéb miatt, például az e-adóbevallás miatt már átesett, annak nem kell újabb procedúrát végigcsinálnia.
Az ingóságok e-árverését nyolc napon át bonyolítják le, ami 24 órával egyszer meghosszabbítható. Csak azok az ajánlatok értékelhetők, hivatalosan regisztráltak, amelyek elérik a becsérték felét. A legmagasabb öt regisztrált ajánlat minősül érvényes ajánlatnak, a nyertes pedig a legmagasabb összeget felajánló ajánlatot beadó lesz.
Az ellenértéket 8 napon belül ki kell egyenlítenie és az árut is el kell szállítania. Ha nem fizeti ki az ajánlott árat, akkor a második legmagasabb árat ajánlót hirdetik ki nyertesként, az eredetileg első pedig a két ár különbözetét be kell hogy fizesse az APEH számlájára. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a szerzett ingóság illetékköteles lesz, ami általában a vételár 10 százaléka, de gépkocsik esetében a hengerűrtartalom alapján megállapított összeg.
Az APEH a tervek szerint a személygépjárműveket és a nagyobb értékű ingóságokat online szeretné értékesíteni. Annyi megkötés van, hogy ezzel csak egyszer próbálkozhat, ugyanis ha nem tudja elárverezni elektronikus úton az ingóságot, akkor másodszor már csak a hagyományos úton vagy pályázat alapján igyekezhet megszabadulni tőle. A három mód között egyébként a jogszabály nem állít fel sorrendet, mindegyik egyenrangú, tehát az APEH az első értékesítés módját az adóhatóság saját hatáskörben döntheti el.