Még sötétebben látjuk a jövőt

2008.07.02. 13:48
A harmadik egymást követő negyedévben is romlott az Ecostat konjunktúraindexe. Mind a kis- és középvállalkozások, mind a top100-ba tartozó cégek előrejelzései romlottak, utóbbiak 2006 végén voltak ilyen alacsony szinten.

Az elmúlt három hónap teljesítményéről nyilatkozva a hazai kis- és középvállalatok 44-46 százaléka szinten maradó, 28-31 százaléka kismértékben növekvő termelésről számolt be, míg a további több mint húsz százalék termelése csökkent. A kkv-k havi konjunktúraindexe 84,1 százalékra csökkent, az elmúlt egy évben ez a harmadik legrosszabb mutató (az előző negyedév, március végén az érték még meghaladta a 91 százalékot). A negyedéves index 85,3 százalék, ennél alacsonyabban ez a mutató 2007 első negyedében volt.

A cégek 2008 második félévére a korábbihoz hasonló üzleti lehetőségekkel kalkulálnak. A működésükben kiemelkedő szerepet játszó lakossági fogyasztás az év során növekedésnek indul, dinamikája azonban idén még alacsony marad, olvasható az Ecostat konjunktúraindexekről kiadott közleményében.

Szűkülő piac

A felmérésből kiderül, hogy a korábbinál szűkebb piaci igényeket szem előtt tartva a cégeknek csak mintegy 35 százaléka tervezi tevékenységi köre kismértékű bővítését. Mintegy kétharmaduk viszont nem számol új tevékenység megkezdésével.

Az elsődlegesen hazai piacok igényeire épülő szektor 29 százaléka növekvő, 14 százaléka pedig csökkenő kereslettel számol határainkon belül Ugyanitt versenyképessége javulását 14 százalékuk, rosszabbodását egynegyedük feltételezi. Külföldi relációban növekvő igényekben bízik a cégek egyötöde, gyengébb kereslettől tart egytizedük.

A vállalatok a gyengébb konjunktúraindex ellenére is enyhe élénküléssel számolnak rövid távon. Bővülő termelést 40, teljesítménye szinten maradását 42 százalékuk jelzi. Csökkenő teljesítményt mindössze egyötödük prognosztizál.

A környezettel van a baj

A romló várakozásokat továbbra is az üzleti környezet kritikus megítélése alapozza meg. A kis- és középvállalatok kiemelkedően nagy aránya véli úgy, hogy a körbetartozások volumene a következő hat hónapban növekedni fog, sokan adó- és járuléknövekedést, az adózás rendjében kedvezőtlen változást feltételeznek.

A kis-és középvállalatok beruházási aktivitását jelző mutatók tendenciája az utolsó három hónapban ereszkedő, új fejlesztés egy éven belüli indítását a kkv-knak csak átlag 43 százaléka tervezi. A cégek fejlesztési aktivitása alig gyengébb az előző kéthavinál, az uniós támogatások megjelenését a kis-és középvállalatok még nem jelezték. A működés feltétele likviditási oldalról összességében kedvező, a kis- és középvállalatok fele hat hónapon belül stabil, egynegyede javuló pénzügyi helyzetben végzi tevékenységét.

A nagyvállalatoknál sem jobb a helyzet

Noha a nagyvállalati körben a konjunktúraindex második hónapja emelkedik, és megközelítette a 88 százalékpontot – ez még mindig elmarad a februáritól és az előző éves átlagtól –, a negyedéves index 2007 közepén megkezdődött gyengülése tovább tart. Ez a mutató most már csak 84,6 százalék – ilyen mélyen utoljára 2006 végén volt –, míg a tavalyi második negyedévben még 102,2 százalék volt.

Az elmúlt három hónap teljesítményről nyilatkozva a top100-nak csak egyharmada számolt be a teljesítménye bővüléséről, majdnem ötven százaléknál szinten maradt ez a mutató. A nagyvállalatok tevékenységük bővítésére vonatkozó előrejelzését alapvetően az exportpiacok kereslete határozta meg.

A multinacionális vállalatok teljesítményük változásáról szóló júniusi előrejelzése visszafogottabb a májusinál, közel áll az áprilisi várakozáshoz. E szerint a vállalkozások 39 százaléka növekedést, minden második cég szinten maradást feltételez. Őszig csökkenő teljesítmény a vállalatcsoport mindössze12 százalékánál várható.

Szolid derűlátás

A nagyvállalatok termelésük jövőbeni feltételeit valamivel derűlátóbban ítélik meg, mint az előző hónapokban. Javítja a kilátásokat az a tény, hogy a fejlett európai országok többségében viszonylag enyhe megrázkódtatással sikerült átvészelni a pénzpiaci krízist. A nyersanyagárak drasztikus emelkedése világszerte fokozott inflációs veszélyt hordoz, a késztermékek cserearánya romlik.

Az üzleti környezetnek saját működésére gyakorolt hatásában nem vár változást a cégek döntő többsége. A gazdaságirányítást a legerősebb kritika a körbetartozás terjedése, a vállalatokat terhelő elvonások magas szintje és az adózás módja miatt éri. A belföldi keresletet a cégek 36 százaléka növekvőnek, 55 százalékuk változatlannak ítéli. A külpiaci kereslet várható változásának megítélése jóval pesszimistább, mint májusban volt. Akkor a cégek 40, júniusban 22 százaléka számolt exportpiacain növekvő igényekkel.