Jacques Diouf hangsúlyozta, hogy a világban ugyan 2,6 százalékkal növekedett a termesztett gabona mennyisége idén, a magas árak azonban valószínűleg nem csökkennek, ami akár 56 százalékkal növelheti a szegényebb államok élelmiszerimportját, és az utcákra kényszerítheti az éhezőket.
A valóság az, hogy már most is emberek halnak meg a zendülésekben. Azért halnak meg, mert így reagálnak a kialakult helyzetre, és ha nem tesszük meg a szükséges lépéseket, akkor ezek az emberek éhen halnak. Az emberek nem fogják ülve bevárni, amíg éhen halnak - mondta sajtóértekezletén a FAO irányítója.
Számos afrikai országban, valamint Indonéziában, a Fülöp-szigeteken és Haitin törtek ki zendülések - közölte a FAO. Harminchét ország néz élelmiszerválság elébe - olvasható a szervezetnek a világ élelmiszerhelyzetével foglalkozó jelentése.
A gyorsan fejlődő államokban, mint India és Kína, megnövekedett élelmiszerigény következtében, valamint amiatt, hogy a gabonát bioüzemanyaggá dolgozzák fel, a világ gabonakészletei 25 éves átlagban a mélypontra csökkentek. További gondot jelent, hogy rekordmértékű a búza, kukorica és a rizs árával kapcsolatos piaci spekuláció.
A gazdagabb országokban az emberek ebből csupán azt vették észre, hogy a bevásárlóközpontokban 10-20 százalékkal drágultak az élelmiszerek. A fejlődő országokban azonban ez sokkal súlyosabban mutatkozik meg, és itt az árak emelkedése eléri az 50-60 százalékos szintet - emelte ki a FAO vezetője.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)