Szerdán leáll a reptér

2008.12.09. 16:20
Általános és határozatlan idejű sztrájkot kezdeményeznek a szakszervezetek Ferihegyen szerda reggeltől. A szakszervezetek a repteret üzemeltető Budapest Airport átalakításának felfüggesztését akarják, de a BA nem hajlik erre.

A Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) és a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) 2008. december 10-én, szerda reggel 6 órától általános és határozatlan idejű sztrájkot hirdet Ferihegyen - olvasható a Budapest Airport (BA) közleményében.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy a munkabeszüntetéshez mely területek és hány dolgozó csatlakozik. A munkabeszüntetés alatt járatok késésére, bizonyos járatok törlésére lehet számítani. A BA arra kéri az utasokat, hogy a járatokat érintő bővebb információért forduljanak a légitársaságukhoz. További járatinformáció a bud.hu honlapon található.

BA: jöjjenek korábban az utasok

Fennakadásokkal ugyan, de működni fog a Ferihegyi Repülőtér a szerdától meghirdetett sztrájk ideje alatt az üzemeltető Budapest Airport szerint. Szollár Domokos, a BA szóvivője az MTI-nek kedd este elmondta, hogy a kritikus terület a munkabeszüntetés ideje alatt az utasbiztonsági ellenőrzés lesz, ahol az első becslések szerint a reggeli műszakban dolgozók mintegy 60 százaléka csatlakozhat a határozatlan idejű sztrájkhoz. Az üzemeltetési területen is mintegy 40-50 százalékos támogatottsággal számolnak, ide tartoznak a karbantartók, a szerelők, a navigáció, illetve a földi irányítás munkavállalói.

A reptér működni fog - mondta, de felhívta a figyelmet arra, hogy az utasbiztonsági ellenőrzés a megszokottnál lassabb, a sorok jóval hosszabbak lesznek. A Budapest Airport ezért arra kéri az utasokat, hogy legalább 3 órával az indulás előtt érjenek ki a reptérre. A nap folyamán, a sztrájk támogatottságától függően derül ki, hogy a napi 250-ből hány járat késik, illetve melyeket kell esetleg törölni.

A BA átalakít, a szakszervezet nem akarja hagyni

A sztrájk bejelentésre azt követően került sor, hogy a mai nap megállapodás nélkül ért véget a tárgyalássorozat a ferihegyi repülőtéren a Budapest Airport és a két érdekvédelmi szervezet, a LESZ és az RDSZSZ között.

A közlemény szerint az RDSZSZ a repülőteret üzemeltető Budapest Airport átalakításának teljes felfüggesztését és egy új kollektív szerződés aláírását követelte. Utóbbival kapcsolatban a Budapest Airport hangsúlyozta, hogy a sztrájktárgyalás nem alkalmas fórum a kollektív szerződés módosításáról folytatott tárgyalásra. A megfelelő fórum a június 24-én kezdett tárgyalássorozat folytatása, melyen a Budapest Airport valamennyi reprezentatív érdekképviselete jelen van.

A BA közel öt hónapja kezdett tárgyalásokat a kollektív szerződés módosításáról, mert a vállalatnak korszerű működési alapdokumentumra van szüksége, amellyel képes reagálni a változó piaci igényekre és állja a versenyt a konkurens repülőterekkel. A módosítással a BA újra kívánja gondolni a repülőtéri munkaszervezés egészét, beleértve a munkarendeket és a munkaidőkereteket. A módosítandó kollektív szerződés megkötötte a munkáltató kezét, nehézkesé és pazarlóvá tette a ferihegyi repülőtér üzemeltetését.

Az RDSZSZ másik követelése, az átalakítási program felfüggesztése a Budapest Airport számára elfogadhatatlan. A szerkezeti átalakítás 2006-ban kezdődött azzal a céllal, hogy a BA a XXI. század elvárásainak megfelelő vállalattá váljon, képes legyen gyorsan és hatékonyan reagálni a kihívásokra - áll a BA közleményében.

A BA tovább folytatja az üzemeltetési részleg átalakítását. Továbbviszi a takarítás kiszervezését, amiről már 2006 februárjában megállapodott valamennyi reprezentatív szakszervezettel. A BA minden átalakításról a jogszabályoknak megfelelően, folyamatosan konzultált az érdekképviseletekkel. Az átalakítás nem jár csoportos létszámleépítéssel.

A szakszervezet kifogásai

A LESZ korábbi közleménye alapján a szakszervezet szerint a repülőtéren előzetes leépítési tervek nélkül, a törvényeket megkerülve, egyesével és kis csoportokban mondanak fel a dolgozóknak, bizonytalanságban tartva valamennyi munkavállalót. Kifogásolják a "repülőtéren uralkodó rossz, embertelen munkakörülményeket, az elmaradt infrastrukturális fejlesztések miatt a pihenő és mellékhelyiségekben kialakult minősíthetetlen állapotokat" is.