A Fidesz 2016-ra várja a magyar eurót

2008.06.23. 08:33
Őszre készül el a Fidesz részletes programja, amelyen 12 albizottság dolgozik. Az euró bevezetését egy 2010-es választással számolva 2016-ra vagy 2017-re várja az ellenzéki párt. Az adócsökkentés fő forrását továbbra is a hitelesség visszaszerzésében, továbbá többek között egyes állami kiadások befagyasztásában, a központi közigazgatás költségeinek megtakarításában látják.

Október–novemberre, az uniós választásokra összpontosítva készül el a Fidesz következő, a tavalyi alaptéziseket tartalmazó dokumentumhoz képest részletesebb programja. Ehhez egyszerre több műhelyben formálódnak az előterjesztések: Martonyi János 12 albizottságot fog össze, amelyek egyebek között a költségvetéssel, a szociális ügyekkel vagy az euró bevezethetőségével foglalkoznak. Ez utóbbit Szapáry György, az MNB volt elnöke vezeti, akit egyébként Orbán Viktor pártelnök ezenkívül a nemzetközi gazdasági kapcsolatok építésével is megbízott.

Már befejezte a munkáját, és le is tette jelentését a Járai Zsigmond volt MNB-elnök által vezetett csapat, amely a hazai gazdaságról gyűjtötte össze a befektetők véleményét. A Fidesz elnöke Matolcsy György volt gazdasági minisztert a hosszú távú nemzetstratégiai kérdések előkészítésével bízta meg. Ezek mellett folyamatosan dolgozik Varga Mihály vezetésével a gazdaságpolitikai kabinet, amely a programkészítéssel egy időben a napi ügyekre koncentrál.

Bár már elkészült a külföldi és hazai befektetőkkel való megbeszéléssorozat összegzése, azt egyelőre nem publikálta az ellenzéki párt. Ebben egyébként információink szerint nincsenek nagy meglepetések: első helyen a kormányzás rossz minőségét bírálták az üzletemberek. Ezután az adórendszer bonyolultságát és a környező országokban tapasztalható előnyösebb feltételeket emelték ki. Kritizálták a magyar oktatás színvonalát, a szerintük igen nagy korrupciót, az uniós források nem megfelelő elköltését, valamint a közbeszerzések tarthatatlanságát.

Úgy tudjuk, már ülésezett az euró-munkacsoport is, amely egyelőre azt javasolja az ellenzéki pártnak, ne jelöljön meg céldátumot. Ha 2010-ben lesz a parlamenti választás, akkor a 2016–17 tűnhet reális célnak – tették hozzá lapunknak az ellenzéki pártban. Mint mondták: nincs még döntés a Fidesz által vállalt adórendszer-átalakítás irányáról sem. Nem hivatalosan továbbra is az tűnik többségi véleménynek, hogy az egykulcsos adózás irányába kell indulni – tartva a lépést a környező országokkal –, s ezt kellene a családi típusú adózással vegyíteni. A preferenciákat kell majd eldönteni a kormányváltáskor, hogy a gazdasági növekedés, az igazságosság, avagy a családok támogatása lesz-e a Fidesz fő célkitűzése.

Az adócsökkentés fő forrását továbbra is a hitelesség visszaszerzésében, továbbá egyes állami kiadások befagyasztásában, a központi közigazgatás költségeinek megtakarításában, illetve a feketegazdaság elleni harcban látja az ellenzéki párt. Megoszlanak a vélemények, hogy a szociális rendszerből kell-e pénzt kivonni. Vannak olyanok a Fideszben, akik szerint ez a lépés elkerülhető. Ám azt több képviselő is kiemelte lapunk kérdésére, hogy a segélyezés rendszerét át kell alakítani annak érdekében, hogy jobban ösztönözze a leszakadó rétegeket arra, hogy munkát vállaljanak.