Hogyan vegyük át a kártyát?

2007.03.19. 14:27
Új bankkártyához két módon is hozzájuthatunk: vagy postával küldi ki nekünk a bank, vagy a bankfiókban vehetjük át azt személyesen. A hitelkártyákat általában postán küldik a bankok, a betéti kártyákért kell személyesen elmenni a fiókokba. Kérhetünk személyes átvételt is, de azért fizetni kell.

A Budapest Banknál hitelkártya kizárólag postai úton juthat el a bank ügyfeléhez. Betéti kártyánál azonban a postai kézbesítés és a fiókba történő postázás közül választhatunk, de nem árt tudni, hogy az utóbbiért díjat kell fizetni.

Bank neve
Átvétel fiókban
Budapest Bank
300 Ft
CIB Bank
2000 Ft
Erste Bank
2000 Ft
IEB Bank
2000 Ft
MKB Bank
díjmentes
OTP Bank
300 Ft/vagy díjtalan

A CIB Bank esetében nincs eltérés a két kártyafajta ügyfélhez való eljuttatásában, az ügyfelek kiválaszthatják, melyiket szeretnék. Az Erste Banknál alapesetben postai úton kapják a kártyát az ügyfelek, de kérhetik a személyes átvételt is.

Az MKB Banknál a betéti kártyákat a számlavezető bankfiókban vehetjük át, míg a hitelkártyák postai úton érkeznek meg, igaz, ebben az esetben lehet kérni a bankfiókban történő átvételt is. Az MKB-nál közel két évvel ezelőtt vezették be a postai kézbesítést, és 2007-ben tervezik a betéti kártyák postai kiküldésének bevezetését is.

Biztonságos a postai küldés?

Az OTP Banknál az újonnan igényelt kártyák a bankfiókban vehetők át. A lakossági hitelkártya tulajdonosainak van arra lehetőségük, hogy válasszanak a két módszer között. A Raiffeisen Banknál a legtöbb esetben postázzák a kártyákat, itt nem tesznek különbséget a betéti és a hitelkártyák között.

Mielőtt odáig fajulna a dolog, hogy óránként ellenőrizzük levelesládánk tartalmát, jobb, ha tudjuk, kicsi az esélye annak, hogy a kártyának, ráadásul PIN-kóddal együtt, lába keljen. Ugyanis a banki gyakorlat szerint a legtöbb esetben a kártyát és a kódot külön postázzák. Általában a kódot küldik ki előbb, és egy későbbi időpontban érkezik melléje a plasztik.

A bankok egyetértenek, hogy nem jellemző a visszaélés. Ráadásul a postázott kártyák inaktívak, aktiválásuk általában csak személyesen, vagy a személyes adatok ismeretében történhet meg.

Ez a helyzet a Budapest Banknál. A nagyobb biztonság miatt nem csak két munkanapnyi eltérés van a két levél postázása között, hanem azokat más helyről adják fel.

A CIB Banknál az aktiválás megtörténhet személyesen is egy bankfiókban, vagy a CIB internetbankon keresztül vagy pedig a telefonos ügyfélszolgálaton keresztül. A CIB-nél sem keletkezett eddig anyagi kár ezzel kapcsolatban.

Előválasztás

Az Erste Banknál lehetséges a PIN-kód előválasztása is. Ennek lényege, hogy az ügyfél egy előre, saját maga által meghatározott kódot használ, amely érvényes lesz az új kártyára is, tehát ekkor a bank nem küld levelet.

Az MKB Banknál még biztonságosabb a rendszer, ugyanis mind a kód, mind a kártya ajánlott küldeményként érkezik, három nap eltéréssel. Az MKB-nál is rendkívül ritka a visszaélés, reklamáció náluk elsősorban abból adódik, hogy valaki nem kapta meg a kártyát vagy a kódot.

Az OTP Banknál a PIN-kódot csak hitelkártyánál postázzák. Eddig postai kézbesítés miatt még nem keletkezett náluk kár. A Raiffeisen Bank esetében sem keletkezett eddig kár, a két levelet itt is külön postázzák.