További Magyar cikkek
Már a nyaralási főszezon elején tartunk, miközben a forint bő öt éves csúcson áll az euróval, és 12 éve nem volt ilyen erős a dollárral szemben. Nem árt tehát egy rövid kitekintést tennünk, hogy a fontosabb célországokban mi változhatott az árak tekintetében egy év alatt. A vizsgálatnál kizárólag a célország devizájának forinttal szembeni árfolyamelmozdulását (tavaly májusi átlaghoz képest), illetve az fogyasztói árindex legfrissebb adatát vették figyelembe. Azt is feltételezik, hogy utóbbi érvényes lehet a nyaralási költségek teljes változására is. Mindezek miatt az alább jelzett értékek csupán iránymutatást adnak az árváltozásokról.
A rövid vizsgálat alapján úgy tűnik, hogy a kedvelt dél-európai tengerpartok (spanyol, francia, olasz, görög) árszintje érdemben nem változhatott, mivel a forint a tavaly májusi átlagos szinthez képest mintegy 3 százalékkal erősödött az euróval szemben, míg a célországok éves inflációja 3-4 százalék körül mozog. A két hatás tehát nagyjából kiolthatta egymást, ha a magyar pénztárca szempontjából vizsgáljuk a változásokat – írja a Portfolio.hu.
Az utóbbi években rendkívül népszerű horvátországi nyaralás úgy tűnik, hogy idén néhány százalékkal drágább lesz, mint tavaly. A kunával szemben hozzávetőleg 2 százalékot értékelődött fel fizetőeszközünk (minden esetben az MNB deviza középárfolyamaival számoltunk), de a horvát infláció igencsak felpörgött (amint azt a cikk végi táblázat is mutatja).
Ha továbbra is a környékbeli országokban gondolkodunk, akkor meg kell vizsgálnunk a visegrádi országokban bekövetkezett folyamatokat is. A lengyel zloty, a cseh és a szlovák korona jelentősen erősödött az elmúlt egy évben az euróval szemben, míg a forint csak az elmúlt hetekben kezdett határozottan izmosodni a közös európai fizetőeszközhöz képest, így nem is tudta behozni a nagyfokú "lemaradást". Erre jó példa, hogy a forint a cseh koronával szemben idén február-márciusban mintegy 20 százalékkal volt gyengébb, mint tavaly májusban, míg mostanra 10 százalék körülire olvadt a relatív hátrány. A visegrádi fizetőeszközökhöz képest mintegy 8-10 százalékot gyengült egy év alatt a forint. Ez már önmagában is érezhetően növeli az ottani nyaralás feltételezett költségeit, de hozzá kell még számolni, hogy az infláció ezekben az országokban is igencsak felpörgött. Nem lenne tehát meglepő, ha egyes termékek és szolgáltatások most 15 százalékkal kerülnének többe (forintban kimutatva) a nyaralás során, mint egy éve.
A nyaralási költségek feltételezett változásának másik véglete az Egyesült Államokra jellemző: itt a forint mintegy 15 százalékos dollárral szembeni felértékelődését, és az amerikai átlagos pénzromlási ütemet (4 százalék) feltételezve legalább 10 százalékkal lehet olcsóbb a nyaralás, mint tavaly nyáron. Amint az alábbi ábrán is látható, ilyen megfontolások alapján még az új-zélandi nyaralás is mérsékelten olcsóbbá válhatott.
A kedvelt turistacélpontok között természetesen érdemes szót ejtenünk a távol-keleti országokról is. A portfolio.hu a szingapúri és a thaiföldi folyamatokat néztük meg. Első ránézésre jó hírnek tűnik, hogy a forint a thai baht-tal szemben csaknem 15 százalékot erősödött (amerikai dolláron keresztül átszámolva, tavaly májusi átlaghoz képest), ugyanakkor az ottani infláció évtizedes csúcsra, 8 százalék közelébe emelkedett. Így is kedvező azonban még a magyar pénztárca szempontjából az árváltozás. A szingapúri helyzetről viszont már nem mondható el ugyanez: bár az ottani fizetőeszközzel (dollár) szemben mintegy 6 százalékkal izmosodott a forint (szintén az amerikai dolláron keresztül számítva), de ezt a hatást "elvitte" a 26 éves csúcsra, 7,5 százalékra emelkedő ottani infláció.
A fenti, a nyaralási költségekre koncentráló egyszerű vizsgálat kapcsán ne felejtsük el, hogy a világ számos országában tornászta fel az élelmiszer- és energiaárak jelentős emelkedése a hivatalos inflációt, így az ezen tételek nélküli pénzromlási ütem (pl. a maginflációs termékkör), illetve a nyaralás során figyelembe vett termék- és szolgáltatáskör drágulása ennél alacsonyabb is lehetett. A vizsgálat során természetesen nem lehetett figyelembe venni számos, a nyaralás költségeit akár érdemben is befolyásoló egyéb tényezőt, mint például azt, hogy az olajárrobbanás miatt számos légitársaság számít fel különböző pótdíjakat.