További Magyar cikkek
A szóvivő elmondta: a megállapodás az eredetileg előterjesztett csomaghoz képest újat nem tartalmaz. Annyi változás azonban mégis van, hogy a termelők kérésére minden kormányzati támogatási ajánlatot részletesen és garanciális elemekkel ellátva rögzítettek a megállapodásban. A megegyezés révén a gazdálkodók több milliárd forintos többletforráshoz jutnak, valamint olyan járulékos intézkedések lépnek életbe, amelyek a termelők gazdasági tevékenységének feltételeit tovább javítják. A megállapodás mindhárom problémás ágazatra - a tejre, a sertésre és a baromfira - egyaránt vonatkozik.
A bűnös tejimitátumok
Dékány András elmondta: a megegyezést segítette, hogy Szanyi Tibor, az agrártárca politikai államtitkára konzultációt folyatott több áruházlánc vezetőjével, amelynek nyomán négyen, a Spar Magyarország, a CBA, az Auchan és a Metro vállalta, hogy azonnali hatállyal megszünteti a "reggeli italnak" nevezett tejimitátumok forgalmazását. Áttekintve ugyanis a tejpiac helyzetét, arra következtetésre jutottak, hogy ez a termék nagyban közrejátszott a magyar tejpiac szétzilálásában.
Korábbra várták
Sokáig úgy tűnt, már késő délutánra megszületik a megállapodás. A kormányülés után ugyanis a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztériumba hívták az újságírókat azzal a hírrel, hogy megszületett a várt kompromisszum a felek között. Az Index helyszíni tudósítójának jelentése szerint a tárcánál már a szerződés aláírására készülődtek.
|
Néhány óra múlva azonban csak Dékány András szóvivő jelent meg az összegyűlt újságírók előtt, és bejelentette, nincs megegyezés. Ennek okaként azt jelölte meg, hogy a termelők intervenciós árakat követelnek, a minisztérium azonban ezt nem hajlandó megadni.
Két hete kezdődött
|
A szarvasmarhatartók nem kívánják tudomásul venni, hogy a tejfeldolgozók tavaly csökkentették áraikat arra hivatkozva, hogy túltermelés van a piacon. A feldolgozók 72 forintról 56-67 forintra csökkentették a felvásárlási árat, amit a gazdák természetesen nem tudtak elfogadni, mert nagyobb összegért állítottak elő egy liter tejet.
Baromfi és sertés
A tejtermelők mellett a baromfi- és sertéságazatból élők is csatlakoztak a tüntetésekhez. Mivel a baromfipiacon túlkínálat van, a kereskedők sokszor az olcsóbb import baromfit választják. A termelőknek tavaly hitelt kellett felvenniük, hogy elérjék az unióban megkövetelt higiéniai és állatjóléti szintet. Emellett a termelők és feldolgozók veszteségei tavaly elérték a húszmilliárd forintot. A gazdák abban bíztak, hogy az állam segít nekik a felzárkózásban, hogy versenyezni tudjanak uniós társaikkal.
A sertéságazatban is hasonló a helyzet, itt is olcsóbb a külföldről behozott hús. A problémát az okozza, hogy az egész világon túltermelés van, a tehetősebb országok pedig jelentős támogatásokat tudnak adni a gazdáknak. Így azok olcsóbban is megszabadulnak a hústól, mint magyarországi társaik. A gazdák a kilónként 290 forintért előállított húsért 234 forintot kaptak. Az állam eddig 23 forintos segítséget adott a termelőknek, de azok így is több mint 30 forintot buktak.
A gazdák először vidéken zárták el az utakat, majd miután ez nem hozott eredményt, úgy döntöttek, a fővárosba vezető utakra is kiterjesztik a demonstrációt. A tervek szerint csütörtökön a parlament elé vonultak volna, majd az ez az időpont péntekre módosult.
Többször is úgy tűnt, hogy megszületik a várt eredmény, de valamiért ez mindig meghiúsult. A hétfői tárgyalásokon a kormány megegyezett a gazdákkal, de a gazdáknak ekkor a feldolgozókkal támadtak problémáik. A feldolgozók ugyanis sokallták a felvásárlási árat.