Csak az államnak lesz olcsóbb a gyógyszer

2006.12.29. 08:52
Pénteken életbe lép a gyógyszer-gazdaságossági törvény. Ezt követően a gyártóknak, a forgalmazóknak, a betegeknek is mélyebben kell a zsebükbe nyúlni. A biztosító jövő évi költségvetési előirányzata ugyanis az idei, megemelt, közel 400 milliárdos költéshez képest csak 364,2 milliárd. A jövő évi büdzsé összegébe már bekalkulálták a cégek által – forgalmuk alapján – egységesen befizetendő, 12 százalékot kitevő öszszeget. Az új gyógyszerár-támogatási rendszer csak január közepétől lép hatályba.

Pénteken lép életbe a gyógyszer-gazdaságossági törvény. Ezt követően a gyártóknak, a forgalmazóknak, a betegeknek is mélyebben kell a zsebükbe nyúlni. A biztosító jövő évi költségvetési előirányzata ugyanis az idei, megemelt, közel 400 milliárdos költéshez képest csupán 364,2 milliárd, s ezt csak nagyon szigorú gazdálkodással lehet betartani.

A jövő évi büdzsé összegébe egyébként már bekalkulálták a cégek által – forgalmuk alapján – egységesen befizetendő, 12 százalékot kitevő összeget, amely 45 milliárd. Az idén 22,5 milliárd forintot fizetnek az egészségbiztosítási alapba.

Sávos rendszer kevés állami szerepvállalással

Ha ez sem fedezné a támogatási igényt, a mától hatályos gyógyszer-gazdaságossági törvény szerint – egyfajta sávos rendszerben – kisebb részben az állam, nagyobb részben a cégek fizetnék be a deficitet az egészségbiztosítási alapba; ezt a szaktárca szeretné elkerülni. Ezért kemény szigorítások várhatók a gyógyszerek tb-listára kerülésében, és lényegesen csökken az orvosságok árához nyújtott tb-támogatás.

Az Egészségügyi Minisztérium államtitkára szerint az új gyógyszerár-támogatási rendszer január 15-én lép hatályba. A változtatásoknak ugyanis meg kell jelenniük a Magyar Közlönyben, s a patikáknak is meg kell kapniuk az új támogatással forgalmazható készítmények listáját.

Parázs vita

Parázs vita zajlik a cégekkel, de kemény szigorításokra számíthatnak a betegek és az orvosok is. Úgy tűnik, hogy nem vezetik ugyan be az egyes betegségek terápiájára szolgáló, a legolcsóbb szereket tartalmazó alaplistát, ám a spórolás szempontjából ezt ellentételezi, hogy ha a páciens az adott kór terápiájára alkalmazható orvosságok közül nem a legolcsóbb készítményt kéri, a mostaninál többet kell fizetnie. A doktornak pedig meg kell indokolnia, miért a drágábbat írta föl számára.

Azt már korábban bejelentette a szaktárca, hogy megszűnik az ingyenes gyógyszer, a százszázalékos tb-támogatással felírt orvosságokért 300 forint térítési díjat kell fizetniük a betegeknek. Tekintettel arra, hogy ez körülbelül 700 gyógyszert érint a több mint 5500 támogatottból, s hogy ezek közül mindössze egy szerepel az ötven legnagyobb forgalmú készítmény között, a lakosság nagy része számára ez nem jelent különösebb változást – állítják a minisztériumban. A közgyógyellátottak jövőre is térítésmentesen jutnak orvosságaikhoz, hiszen a rászorulókat kompenzálják.

Leépülő támogatások

Tervek szerint bizonyos, eddig 90 százalékkal támogatott orvosságok árához csak 85 százalékot ad majd az OEP. Az eddig 70 százalékos állami hozzájárulásban részesített gyógyszerek támogatása 55 százalék lesz, az 50 százalékosé pedig 25 százalékra mérséklődik.

A takarékosság másik formája a generikus program folytatása, ennek érdekében változnak a patikaszerek tb-listára kerülésének befogadási szabályai. Lapunk úgy tudja, hogy az úgynevezett első generikumnak (a lejárt szabadalmi védettségű hatóanyagot elsőként piacra hozó cég terméke) 30 százalékkal kell olcsóbbnak lennie az eredeti készítménynél. A másodikként ugyanebből a hatóanyagból gyógyszert kifejlesztő cég generikus szerének 40, a harmadikként forgalomba kerülőnek pedig 50 százalékkal kell olcsóbbnak lenni az originális szernél ahhoz, hogy fölkerüljön a tb-listára.

Az új, innovatív készítmény árához pedig fél évig nem ad támogatást a biztosító. Ezt követően jöhet csak szóba a készítményre vonatkozó támogatási kérelem elbírálása, így az új és drága orvosságok késleltetett tb-listára kerülése jelentős megtakarítással jár a biztosítónak.

A törvény eltörli a patikaalapítás korlátait, és 300 vény nélkül kapható gyógyszer kerülhet ki a gyógyszertárakból. A nagy forgalmú patikáknak pedig szolidaritási díjat kell fizetni a kispatikák működőképességének a fenntartására.

USA 2024

Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!

Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!

November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!