Az MSZP-s politikus példaként említette, hogy egy kilogramm meggyet 60 forintért vásárolnak fel a termelőktől, míg a boltokban már 500 forintot kell fizetni a gyümölcs kilójáért. Karsai József elfogadhatatlannak tartja azt is, hogy a Macedóniából származó görögdinnyét Románián keresztül, mint uniós származó árut, vámmentesen hozzák be Magyarországra, amelyet a kereskedők kilónként 23 forintért vásárolnak fel, és a fogyasztóknak 69 forintért adnak el.
Ebben az ügyben hétfő délelőtt egyeztet a képviselő Nagy János országos vámparancsnokkal, akinek javasolja majd az EU-n kívülről származó gyümölcs- és zöldségfélék szigorúbb ellenőrzését, emellett fel akarja hívni a figyelmet az ügyeskedő importőrök trükkjeire is.
Nyomon követné
A kormány jövő héten tárgyalja a feketegazdaság visszaszorítását célzó törvénytervezetet, ami egyebek mellett megoldaná az élelmiszerek nyomon követhetőségét és a minőségbiztosítási rendszer szigorítását. Ez utóbbival lehetővé tennék, hogy a magyar határokon belépő zöldség-gyümölcsből, szúrópróbaszerű mintavétellel kimutassák az EU-ban nem engedélyezett növényvédő szereket. Így egyértelművé válna, hogy mely gyümölcs származik az Unión kívülről - tette hozzá Karsai József.
Karsai József a kereskedők telephelyeinek működését szigorúbb engedélyhez kötné. A kormány elé kerülő jogszabály-tervezetet kiegészítené egy olyan résszel, amelynek lényege, hogy vissza lehetne vonni az engedélyét azon telepeknek, amelyek megszegnék a szállítmányok származásával vagy minőségével kapcsolatos szabályokat. Szerinte ezzel ki lehetne szűrni az ügyeskedő beszállítókat - tette hozzá.
A vasárnapi egyeztetésen közös nyilatkozatot írtak alá arról, hogy dél-békési zöldség-gyümölcskereskedők és Karsai József közösen lépnek fel a legálisan dolgozó kereskedők és termelők érdekében. A felvásárlók nevében Simonka György, az egyik medgyesbodzási kft. ügyvezetője írta alá a megállapodást.
Több akció is volt
Mint ismert, Karsai vezetésével nemrég a dinnyetermelők tiltakoztak előbb az Auchan, aztán általánosságban a hipermarketek árpolitikája ellen. Előtte a meggytermelők fenyegetőztek versenyhivatali vizsgálattal, legutóbb pedig a léalmatermelők emelték fel a szavukat a felvásárlók által ajánlott túl alacsony ár miatt. Sőt, már a tejtermelők is elégedetlenek.