További Magyar cikkek
Az utóbbi hetekben láthatóan kommunikációs offenzívában van az MNB, ennek a kicsúcsosodása pedig az ezen a héten napvilágot látott két hír - kommentálta Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója az eddigi, illetve a közeljövőbeni jegybanki megnyilvánulásokat. A hétfői kamatdöntés után mindkét politikai oldal a jegybankelnök parlamenti bizottsági meghallgatását sürgette, Molnár Albert szocialista és Varga Mihály, a Fidesz alelnöke is - nagy port felverve - kimondva-kimondatlanul bírálta a negyed százalékpontos kamatemelést; tegnap pedig az MNB és a Pénzügyminisztérium közös közleményben jelezte, hogy a jegybank kezdeményezésére egyeztetés kezdődik a két intézmény között "az inflációs cél értékelésének módszeréről".
Az előbbi kapcsán félreérthető információk jelentek meg a médiában, szó nincs arról, hogy raportra megy a jegybankelnök az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottság elé - mondta lapunknak Iglódi-Csató Judit, az MNB sajtószóvivője. A jegybank már korábban jelezte a parlamenti költségvetési és pénzügyi bizottság, valamint a gazdasági bizottság elnökének, hogy a jövőben az MNB elnöke és alelnökei a májusi és a novemberi Jelentés az infláció alakulásáról címet viselő, rendszeres jegybanki elemzés megjelenése után szívesen részt vennének egy-egy bizottsági ülésen. Már a hétfői kamatdöntés előtt eldőlt, hogy június 3-a lesz az a nap, amikor Simor Andrást, Király Júliát és Karvalits Ferencet meghallgatja a testület - tájékoztatott a szóvivő.
Mindennek az oka az, hogy az MNB elgondolása szerint a jegybanki függetlenséghez az elszámoltathatóság is hozzátartozik; és ahogyan külföldi országokban gyakorlat, hogy a jegybank vezetése elmondja álláspontját a makrogazdasági folyamatokról az ottani parlamentben, úgy az MNB vezetői is nyitottak erre, és kezdeményezték ennek a gyakorlatnak a meghonosítását - magyarázta Iglódi-Csató Judit. Emlékeztetőül: a jegybank vezetése januárban végigjárta a parlamenti pártokat és megosztotta azokkal a gazdasági folyamatokról kialakított véleményét, meghallgatta az asztal másik oldalán ülők érveit-ellenérveit.
A fentiek fényében lapunk megítélése szerint végképp nehezen érthető a két politikus nyilatkozata, illetve az, hogy meg sem említve az időpont korábbi lefixálását úgy állították be a jövő heti bizottsági meghallgatást (Molnár Albert a bizottság tagja, Varga Mihály pedig elnöke), mintha arra a hétfői kamatemelés miatt kerülne sor, azt sugallva, helytelenítik a szigorítást és ezért a jegybankelnöknek magyarázkodnia kell majd. (Később Varga Mihály már igyekezett pontosítani, utalva arra, hogy már korábban szóba került a bizottsági meghallgatás.)
Új a helyzet
A jövő hét keddi bizottsági meghallgatás kapóra is jön az MNB-nek, mert az utóbbi hetekben új dilemmákkal szembesült, új helyzet állt elő az inflációval kapcsolatos kockázatokkal és tennivalókkal kapcsolatban, az MNB azokhoz való hozzáállását illetően, ezt az új helyzetet pedig szakmailag meg kell vitatni és tájékoztatni kell a közvéleményt arról, hogy folyik ilyen szakmai vita - húzza alá Duronelly. Az elemző úgy látja, paradigmatikus váltást hajtott végre az MNB az elmúlt néhány hétben, korábban egyszeri inflációnövelőnek gondolt tényezőkről belátja, hogy azok tartósak is lehetnek és így a globális infláció talán más helyzetet eredményezhet idehaza is.
Nem könnyű mindazonáltal az elsődlegesen az árstabilitás eléréséért és fenntartásáért küzdő jegybank helyzete, a jelek pedig arra utalnak, ezt még nehezítheti is a kormány magatartása, illetve az inflációról vallott felfogása. Lapunk megítélése szerint ez lehet a hátterében annak a már említett mozzanatnak, hogy az MNB kezdeményezésre egyeztetések kezdődnek a PM-mel.
A jegybank szóvivőjének tájékoztatása szerint a konzultáció apropója, hogy a két intézmény egy közös, 2005-ben kiadott közleményt kétféleképpen értelmez és ezt a félreértést igyekeznek tisztázni. Az ügy dióhéjban: három évvel ezelőtt a kormány és a jegybank közösen 3 százalékban állapította meg az árstabilitás mértékét, vagyis az MNB számára ez az inflációs cél, ennek elérésére kell törekednie. A közlemény megemlít egy plusz-mínusz 1 százalékos toleranciasávot a cél teljesülésének értékelése kapcsán, ám úgy tűnik, a két intézmény másként értelmezi az inflációs célt.
A kormány valamit félreért
A kormány a jelek szerint úgy tekint az inflációs célra, hogy megengedhető az akár 4 százalékos fogyasztói árindex, hiszen az a 3 százaléktól 1 százalékponttal tér el. Ezzel szemben - és ez a másik felfogás - a toleranciasáv csak az inflációs cél elérésének utólagos vizsgálatakor jöhet szóba, csak akkor lehet figyelembe venni.
Még egy ok
Csavar még egyet a történeten, nagyobbra emeli a tétet, hogy augusztusban kell felülvizsgálni a 2005-ben meghatározott 3 százalékos inflációs célt. Egy lazább értelmezés megengedése esetleg annak megváltoztatásának hírnöke lenne.
Azaz arra kell törekedni, hogy 3 százalék legyen az infláció, a jegybank ezt egy-másfél év alatt érheti el, mivel eszközei, elsősorban a kamatszint meghatározása, ennyi idő alatt fejtik ki hatásukat. (2007-től középtávú inflációs cél van érvényben hazánkban, vagyis folyamatosan, hónapról hónapra kell ezt az értéket megcélozni, ennek eléréséért tenni). Persze így is lehetséges, hogy 3 százaléknál nagyobb lesz a drágulás, még akkor is, ha a jegybank helyesen, a célt szem előtt tartva cselekedett. Ez váratlan hatások (pl. hirtelen olajár-emelkedés) miatt lehet így, és erre az esetre szolgál a toleranciasáv: ha a jegybank megfelelő lépéseket tett a cél érdekében, a tényleges infláció értékelésénél, hangsúlyozottan utólag figyelembe lehet venni a toleranciasávot. (Mivel a jegybank lépései hosszabb idő alatt fejtik ki a hatásukat, ezért egy sokk hatását extrém rövid idő alatt csak úgy lehetne ellensúlyozni, ha a jegybank nagyon erős lépésekkel reagál. Ez viszont nem kívánatos, mert túlzott piaci reakciókat, reálgazdasági áldozatot eredményezhet, melyek kivédésére újabb erős lépések lehetnek szükségesek, például néhány hónapon belüli jelentős kamatemelésre majd csökkentésre.) Ha a jegybank jól végezte dolgát, akkor a váratlan hatások miatt ugyan nagyobb lesz az infláció a 3 százalékosnál, de nem sokkal, nagy valószínűséggel belül marad a plusz-mínusz 1 százalékos intervallumon belül.
A monetáris tanácstag szerint a cél 3 százalék
Oblath Gábor, a monetáris tanács tagja is rávilágít a kétfajta értelmezés közötti lényeges különbségre laptársunk, a Portfolio.hu oldalán megjelent cikk keretében.
Lényeges különbség van a kétfajta értelmezés között, éspedig a monetáris politika vitelében. Az előző, előzetesen akár 4 százalékot is elfogadhatónak ítélő elgondolás a 3 százalékos inflációs cél eléréséhez szükségesnél lazább monetáris politikát feltételez. Ennek elismerése pedig az MNB számára jelentős hitelességvesztéssel, a 3 százalékos inflációs cél feladásának elismerésével és mindezek nyomán számottevően magasabb kamatokkal járna.
A jegybank számára ebből a szempontból is jó a jövő heti bizottsági meghallgatás, mert a pontcél-sávcél, toleranciasáv kérdéskörében félreértés és talán "félrekommunikáció" van - húzza alá Duronelly. A befektetési igazgató emlékeztet arra, hogy amíg nem folyamatos inflációs cél volt, hanem az év végi értékekre lőtt csak a jegybank, addig a toleranciasáv hangsúlyosan szerepelt a kommunikációban és a köztudatban is, ám az új helyzetben ez a kérdés elsikkadt és nem teljesen letisztázott.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Új vezető kerül a Foxpost élére
Magyarország egyik vezető csomagautomata-szolgáltatója 2014-ben indult útjára.
február 13., 07:47
- Gazdaság
Nagy Márton szerint a főváros szolidaritásból és pénzügyekből is megbukott
De szívesen adnak kölcsön… szakértőket.
február 13., 10:11
- Gazdaság
Lesújtott a Gazdasági Versenyhivatal, kiderült, hogy a Lidl megtévesztette a vásárlókat, nagy büntetést fizetnek érte
Reagált a Lidl, már meg is vannak a felelősök.
február 13., 10:59
- Mindeközben
A vallás miatt fordult nagyot a VV-ből kizárt Zsuzsi élete - drogfüggő volt, aztán sztriptíztáncos lett
48 perce
- Mindeközben
Ilyen is ritkán történik: kifogott a Kincsvadászokon a régiség, fogalmuk sem volt róla, mi érkezett hozzájuk
2 órája
- Címlapon
Megtörtént az első lépés a béke felé, Ukrajna láthatja kárát
Az oroszok szerint Vlagyimir Putyin dönt a folytatásról.
1 órája
- Gazdaság
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat
Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.
február 13., 17:28
- Gazdaság
Pénzeső érkezik, 16,5 milliárd forintra lehet pályázni
Közvetve akár évi 80-100 milliárd forint pluszjövedelmet jelenthetnek a mezőgazdaság számára.
2 órája
- Gazdaság
A Mol-csoport újabb lépést tett karbonlábnyomának csökkentése érdekében
Cél a fenntarthatóság.
február 13., 16:57
- Címlapon
A rijádi tárgyalásokon máris kiderült, hogy mi Moszkva legkeményebb feltétele a békéhez
9 órája
- Gazdaság
Kijöttek a részletek, ezért fájhat a kormány feje
Különösen hasogató az akkumulátoripar 50 százalékos visszaesése.
február 13., 09:06
- Címlapon
Az oroszok nyilvánosságra hozták, hogy Orbán Viktor miért adhatott ultimátumot Brüsszelnek
Rekordot döntött a Török Áramlat.
6 órája
- Címlapon
Orbán Viktor: Figyelem! A félelmeink beigazolódtak
A kormányfő szerint nem dőlünk be ennek még egyszer.
2 órája
- Címlapon
Nagy Márton belengetett egy új javaslatcsomagot, hatalmas változások jönnek bizonyos kiadásokban
Most tárgyalják Brüsszelben.
2 órája
- Gazdaság
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája
Szakértők szerint kezd visszatérni a hit a gazdaságban.
február 13., 19:28
- Címlapon
Az Európai Parlament is beszáll a Magyarország elleni perbe
Beszállnak a Európai Bizottság oldalán.
1 órája
- Címlapon
Prieger Zsolt: A tökéletes tisztaságot B. Gergő és társai sem tudják bemocskolni
Az Anima Sound System vezetője nagyinterjút adott az Indexnek.
3 órája
- Gazdaság
Úgy zár be egy kiskaput a kormány, hogy 2025-ben még szélesebbre tárja
A cél a tb-ellátással járó normál bér egész évben.
február 13., 06:16
- Gazdaság
Újra bevadult az infláció, elszabadulóban az élelmiszerárak, lélektani határnál lehet a kormány
Nagy Márton felkészült a beavatkozásra.
február 11., 08:30
- Gazdaság
Milliomosok klubja a BME-n – a magyar átlagbér kétszeresét keresik ezek a pályakezdők
Itt a teljes lista.
február 13., 18:26
- Gazdaság
Árat emel a Yettel és a Telekom, ez minden ügyfelet érint
A díjkorrekció az infláció mértékével megegyező mértékű.
február 11., 06:52
- Gazdaság
Van, ahol már elkezdték kézbesíteni a 13. havi nyugdíjat
A februári nyugdíjjal együtt érkezik.
február 11., 12:22
- Gazdaság
A világranglista felső 30 százalékába került a Paksi Atomerőmű
Történetének ötödik legmagasabb termelési eredményével zárta 2024-et a létesítmény.
február 11., 12:28
- Gazdaság
Nyilvános: akár több milliárd forintos szolidaritási hozzájárulást is fizethetnek a települések
Budapestre 89 milliárd forintot róttak ki.
február 12., 08:42
- Gazdaság
Európai tekintetben Magyarország dobogós helyen van az akkumulátorgyártás kapacitások terén
Nagy Márton szerint azonban még van három kihívás, amelyekre megoldást kell találni.
február 11., 21:01
- Gazdaság
Zuhanórepülésnek indult az autóipar, tucatjával küldik el a dolgozókat Egerben
A ZF Hungária újabb 50 dolgozó elbocsátására készül az iparágat sújtó visszaesés miatt.
február 11., 18:56
- Címlapon
Iskolai mészárlásra készült egy diák Vas vármegyében, a TEK kommandósai fogták el
A fiú angolul posztolt a tervéről az internetre, amit az FBI vett észre.
4 órája
- Gazdaság
Áll a bál a kormány, a könyvelők és adózási szakma között – kibogozzuk a szálakat
Nem éri kár az alanyi adómentességet visszamenőlegesen választókat.
február 11., 14:22
- Mindeközben
Durva részletek derültek ki a dubajozós ügyről Vajna Tímea lehallgatott telefonbeszélgetéséből
5 órája
- Gazdaság
Milliárd dolláros lehetőség kapujában áll Magyarország
Ezzel új lendületet kaphat Európa növekedése is.
február 12., 06:06
- Gazdaság
Rossz hír a munkavállalóknak, egy kutatás szerint alig akarnak bért emelni a cégek
Ritka lesz a tíz százalék feletti fizetésnövekedés.
február 12., 13:12
- Címlapon
Magyarország legismertebb korrupciós perének elsőrendű vádlottja hatalmas összeget keresett a börtönben
Most ebből váltaná ki a lefoglalt vagyontárgyait.
4 órája