Megrohanták a biztosítókat a MÁV-tagok

2008.08.01. 11:56
A Netrisknél már csütörtökön 1200 ügyfél szerződött át. A CLB független alkusz úgy döntött, ő megkönnyíti ügyfeleinek az átszerződést, és mindenkit automatikusan a legolcsóbb társasághoz szerződtetett át. Persze ha ez nem tetszik az ügyfélnek, választhat mást is. Az első kötésekből kiderül, hogy hiába az egyesületek a legolcsóbbak, nem szerepelnek jól az átszerződéseknél.

Az első öt órában 1200 kötelező biztosítást kötöttek új biztosítóhoz a MÁV Biztosítási Egyesület ügyfelei a Netrisk.hu biztosítási portálon. Az online alkusznál tegnap kora délután óta lehet új biztosítóhoz szerződni.

A CLB Független Biztosítási Alkusz a MÁV biztosítónál lévő ügyfeleknek automatikusan megkötötte az augusztus 15 utáni időszakra a biztosítást. Az átkötéskor a biztosító kiválasztásának szempontja – figyelembe véve a MÁV-os ügyfelek árérzékenységét – a legkedvezőbb díj volt. Ugyanakkor aki más biztosítót választana, az augusztus 15-ig megteheti.

Az első átkötések alapján prognosztizálható, mely biztosítók lesznek a nyertesek, kihez fog menni a kétszázezer ügyfél többsége. A Netrisk szerint nincs egyértelmű favorit, hiszen két biztosító is közel azonos arányban részesedik az új kötésekből: a K&H és a Genertel egyaránt mintegy 22-22 százalékát viszi el. Jól szerepel még az Aegon, amely a szerződések több mint 12 százalékát tudhatja eddig a magáénak, és az Allianz, melynek részesedése az új kötésekből nyolc százalék feletti, hajszálnyival megelőzve a KÖBÉ-t (7,85 százalék) és az Union Biztosítót (7,35 százalék.) Öt százalék feletti részesedést ért el az első kötések alapján a TIR biztosítási egyesület is, így a 14 kötelező biztosítást kínáló biztosítótársaságból összesen hét profitálhat a rendkívüli átszerződésekből.

Az autó típusa, kora, teljesítménye, a tulajdonos lakóhelye, életkora illetve a kártörténet mellett a biztosítási tarifát számtalan más kedvezmény befolyásolhatja, ezért csak az ajánlatok összehasonlítása után derül ki, kinek mely biztosító a legkedvezőbb. Az első 1200 kötés díjai alapján például a legkevésbé kockázatos ügyfelek szűk körének a Signal és az OTP Garancia kínálja a legalacsonyabb tarifákat.

Az első nap született szerződések éves átlagdíja 47 505 forint volt. A biztosítási díjat nyolc biztosító esetében továbbra is külön online kedvezmény csökkenti, amely 5 és 25 százalék között mozog.

Eddig több mint ezer volt MÁV ügyfél kötött szerződést a PBA Praeventio Biztosítási Alkusz Kft. segítségével. Náluk a legnagyobb nyertes eddig a Genertel Biztostó Zrt. ahová az ügyfelek 30 százaléka kötött kötelező biztosítást. Jól szerepel a K&H Biztosító Zrt. is, akit az ügyfelek 13 százaléka választ. Több mint 12 százalékos részesedést könyvelhet el a KÖBE, míg az AEGON Magyarország Általános Biztosítóhoz 11 százalék megy át. Meglepően jól teljesít a TIR Biztosító Egyesület is a maga közel 10 százalék ügyfélszerzési arányával.

A CLB MÁV-os ügyfélköre megfelelő mintát nyújt arra, hogy prognosztizálni lehessen, mely biztosítók lehetnek a jelenlegi biztosítóváltás fő nyertesei, ha mindenki a legolcsóbbat választaná. Nem meglepő módon a lista első két helyét két biztosítóegyesület, a KÖBE és a TIR foglalja el: előbbi az ügyfelek több mint 40 százaléka, utóbbi egynegyedük számára kínálja a legolcsóbb díjat. Kiemelkedő még a K&H helyzete: ez a biztosítótársaság ajánlott legkedvezőbb díjat az autósok 17 százalékának. Négy százalék felett még két társaság, az Aegon és az Union szerepeltek.

Azt azonban hozzátették, hogy a fenti listát azonban alapvetően befolyásolja, hogy nem tudni, a MÁV biztosító miatt az ügyfelek hány százaléka veszti el bizalmát az egyesületek iránt.

Mint a Netrisknél és a PBA-nál kötött biztosítások jelzik, az egyesületek egyelőre nem szerepelnek jól.