Késik a Mol geotermikus erőműve

2007.08.02. 08:11
Hiába költött eddig egymilliárd forintot az első hazai geotermikus erőmű megvalósítására a Mol, a projekt csúszik. Kiderült ugyanis, hogy az eredetileg kiszemelt Iklódbördöcén nincs elég hévíz. Most új helyszínt keresnek, de nem állítják le a programot, amelyben két külföldi cég is részt vesz.

Új helyszínt kell keresnie első geotermikus erőműve felépítéséhez a Mol Nyrt.-nek. Kiderült ugyanis, hogy az eredetileg kiszemelt Iklódbördöcén nincs elég hévíz egy 2–5 megawatt névleges teljesítményű létesítmény gazdaságos működtetéséhez.

Kujbus Attila, a Mol projektvezetője kérdésünkre elmondta: az olajtársaság tavaly decemberben a nyugat-dunántúli település mellett két használaton kívüli szénhidrogénkutat kezdett tesztelni annak felmérése érdekében, hogy a feltörő hévíz energiáját fel lehet-e használni áram- és hőtermelésre.

A három kilométer mélyről feljövő víz összetétele és 135 Celsius-fokos hőmérséklete megfelelő volt, ám hozama elmaradt a várakozásoktól. Így a cég hiába költött el mintegy egymilliárd forintot a projektre, a jelenlegi műszaki és gazdasági feltételek mellett nem lehet rentábilisan megvalósítani a beruházást.

Ennek ellenére a Mol nem állítja le geotermikus programját, sőt már megkezdődött az újabb lehetséges helyszínek számbavétele, amelyek közül várhatóan még az év vége előtt kiválasztják a legmegfelelőbbet – szögezte le Kujbus Attila. Nem száll ki a kutatásokból a Mol két külföldi partnere sem. Az olajcég tavaly márciusban konzorciumi megállapodást kötött a geotermikus energiatermelés területén nagy tapasztalatokat szerzett ausztrál érdekeltségű Vulcan és az izlandi Enex vállalattal, amelyek most jelezték, a továbbiakban is készek az együttműködésre.

A világon már mintegy 440 geotermikus erőművi blokk működik mintegy kilencezer megawatt összkapacitással. Ezen belül az európai szárazföldön csak Olasz-, Németországban és Ausztriában üzemelnek hasonló létesítmények, miközben a kontinensen – Izland és Olaszország mögött – Magyarországé a harmadik legnagyobb geotermikus potenciál.

Magyarországon az olajkutatásoknál végzett próbafúrások nyomán feltört hévizet 40-50 cég használja üvegházak fűtésére vagy távfűtésre. Áramtermelésre csak azok a nagy mélységű kutak alkalmasak, amelyekből 100 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletű víz tör fel gőz formájában. Ráadásul a víz ezekből a kutakból többnyire óriási nyomással tör fel, s ennek kezelése itthon még nem alkalmazott technológiát igényli.