Beszólt a Mol az osztrák kormánynak

2007.08.02. 17:00
Politikai aktívitást lát a Mol az osztrák gazdasági miniszter egyik legutóbbi, az OMV-Mol üggyel kapcsolatos nyilatkozata mögött. Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatóját több osztrák lap is idézte, miután azt mondta: a nyilatkozat mutatja, hogy az állami aktívitás is megjelenne az OMV-vel együtt Magyarországon, ha átvennék a Molt. A cég este bejelentette, tovább terjeszkedett Horvátországban, egy 36 állomásból álló kúthálózat megvételével.

A Mol menedzsmentjének szüksége lenne egy kis továbbképzésre az európai jogból – ez volt az osztrák gazdasági miniszternek, Martin Bartenstein-nek az a nyilatkozata, amelyre már az osztrák médiát bejáró választ adott a Mol.

A társaság kommunikációs igazgatója, utalva az OMV lépéseit támogató korábbi osztrák kormányzati megnyilvánulásokra és nyilatkozatokra, úgy fogalmazott: az eset jól mutatja, hogy az OMV (melyben 31,5 százalékos tulajdonos az osztrák állam) állami befolyás alatt áll. Ha az OMV átvenné a Molt, ez a tipusú állami aktvititás jelenne meg Magyaroszágon is.

A szóvivő üdvözölte a kormányzati megnyilatkozásokat: mint mondta, ezekkel a kommentárokkal a politikusok végső soron az OMV-nek és a cég azon próbálkozásának ártanak, hogy a Molt ellenségesen át tudják venni. Ennek a Mol örül.

Hovátországban is vásárolt a Mol

A Mol augusztus 2-án, 9 hónapos tárgyalássorozatot követően, megállapodást írt alá egy horvátországi kis- és nagykereskedelmi társaság, a Tifon megvételére – jelentette be közleményben a Mol csütörtök este. A Tifon a közlemény szerint elismert kiskereskedő Horvátországban, jelenleg 36 kedvező elhelyezkedésű töltőállomással rendelkezik az ország teljes területén. Ezen túlmenően a társaság több mint 20 új prémium helyszínen folytat további fejlesztési projektet, amelyeket várhatóan két éven belül befejez. Az éves átlagos töltőállomás forgalom meghaladja a 4,2 millió litert, és kiskereskedelmi részesedése 2007 végére várhatóan eléri a 7 százalékot. A tranzakció, amelyhez hatósági jóváhagyás szükséges, hozzájárul a Mol-csoport növekedési céljainak eléréséhez a kiskereskedelmi tevékenységében – emeli ki a közlemény.

A Molnak 25 százalékos tulajdona van az INA-ban, a vezető horvát olaj- és gázipari társaságban. Ez az akvizíció, melyet Mol stratégiai partnerei, az INA és a horvát kormány is támogatnak, megerősíti a cég elkötelezettségét a regionális konszolidációban, emellett – fogalmaznak a bejelentésben – értéket teremt mind a Mol, mind az INA részére.