Gigahiány lehet márciusban

2008.02.19. 16:19
Megspórolt 50 milliárd forintot januárban a büdzsé, de huss!, a megtakarítást hamarosan el is költik. A spórolás mögött ugyanis átmeneti tényezők állnak.

Lényegében minden idők legnagyobb egyhavi költségvetési hiánya jöhet létre márciusban - már ha hihetünk a Pénzügyminisztérium előrejelzésének. A tárca ma közzétett prognózisa szerint a következő hónapban 383 milliárd forinttal kevesebb bevétele lehet az államkasszának, mint kiadása.

Ennél csak 2002 decemberében volt magasabb a hiány, de különleges körülmények miatt lett olyan rossz az akkori havi egyenleg. 2002 utolsó hónapjában számolták el ugyanis egyösszegben azokat a tételeket, amelyeket több év alatt gyűltek fel és nem tüntették fel a költségvetésben (főként állami vállalatok korábbi esztendőkben felhalmozódott, 2002 decemberében pedig átvállalt adósságát, fejlesztési pénzeket).

Ezért a 2002 decemberi szaldó nem releváns. Enélkül pedig soha nem mutatott olyan nagy deficitet a havi egyenleg, mint amilyen a PM előrejelzése szerint most márciusban lehet.

13. havi nyugdíj fele, agrárpénzek, áfavisszautalás

A feltételes mód azért indokolt, mert a minisztérium bő két és fél éve - kettő kivételtől eltekintve - az előzetesen prognosztizáltnál jobban alakult, tényleges havi hiányszámról ad számot. Magyarán: bár nominális számokat összevetni nem teljesen jogos (hiszen az emelkedő infláció és GDP miatt a forintban mért nagyobb deficit akár reálértelemben, akár a GDP-hez mérten kisebb hiányt is takarhat), lapunk megítélése szerint, csupán az elmúlt két és fél évben tapasztaltakra hagyatkozva van rá esély, hogy márciusban mégsem lesz csúcsdöntés. (Nem mellékesen: az idei egész éves hiánycél szakértők szerint nincs veszélyben, és évek óta a legkisebb, a GDP 4 százaléka lehet.)

Az eddigi rekord

Eddig a 2006 márciusi hiányadat viszi a prímet, a parlamenti választások előtti utolsó hónap deficitadatánál - leszámítva a már említett 2002 decemberit -, a 353 milliárdos hiánynál nincs rosszabb. 2006 decemberében, amikor 360 milliárd forintos adósságátvállalást hajtott végre a kormányzat, a havi szaldó "csak" 332 milliárdos mínuszt mutatott.

Az nem kérdés, hogy tetemes deficitet produkálhat a büdzsé a következő hónapban. Ennek négy oka van. Egyrészt a normál havi folyamatokhoz képest közel 100 milliárdos pluszkiadást jelent a 13. havi nyugdíj felének kiutalása. Másrészt, az agrárkifizetések döntő hányada is akkor esedékes. Harmadrészt, márciusban kell visszautalni az éves, negyedéves és havi áfabevallónak a visszaigényelt áfát, miközben abban a hónapban csak a havi bevallók fizetnek be a büdzsébe. Negyedrészt pedig, a januári megtakarítás nagy részét márciusban fogják elkölteni.

Látszólagos megtakarítás

Hogy mi ez a januári spórolás? A múlt hónapban úgy 50 milliárddal kevesebbet költöttek a költségvetési intézmények és a fejlesztéseket, beruházásokat takaró úgynevezett fejezeti kezelésű előirányzatok, mint amennyivel számoltak a József nádor téren. Energiatámogatásra, EU-s támogatással megvalósuló programokra adtak ki kevesebbet és az útfejlesztéseket kezelő útpénztár is jóval kevesebbet hívott le a keretéből. A megtakarítás azonban csak átmeneti, mint azt jelezték a tárca mai tájékoztatóján, hamarosan el is költik a csak látszólag megspórolt pénzt az intézmények, a fejlesztéseket végzők lehívják jussukat, csak picit később az eredetileg gondoltnál.

Érdemes még szó ejteni a februári helyzetről. Közel 220 milliárd forintos deficitet becsül a PM a januári 33 milliárdos többlet után.