Állami garanciát adnának az OTP-nek

2008.10.10. 09:23
Az állam felajánlotta, hogy garantálja az OTP bankközi hiteleit, de az OTP ezt nem veszi igénybe – derült ki a Veres János, Csányi Sándor és Simor András pénteki sajtótájékoztatóján. Az OTP feljelentést tesz tőkebefektetési csalás gyanújával, a kormány nem kötelezi részvényvásárlásra a nyugdíjpénztárakat.

Összehangolt intézkedések kezdődnek, ezek érintik az OTP-t is, jelentette be péntek reggel Simor András jegybankelnök és Veres János pénzügyminiszter. A kormány felajánlotta az OTP-nek, hogy a bankközi hitelei után állami garanciát vállal. Az OTP ezt jelenleg nem kívánja igénybe venni.

Csányi Sándor, a bank elnök-vezérigazgatója, lényegében megismételve Urbán Lászlónak, a bank vezérigazgató-helyettesének néhány nappal ezelőtti szavait, leszögezte: a bankot erős likviditás, erős tőkeszerkezet, nagyon nagy tartalékok jellemzik, nem kell leszállítania profitvárakozását, idénre továbbra is 1 milliárd euró feletti nyereséget vár. Nincsenek veszteségleírásaik, rendkívül jó az eszközállományuk. (Ugyanezt hangsúlyozzák az elemzők is az OTP-ről, elismerve, hogy a bank akár önálló működésre, azaz a külső források, bankközi hitelek nélkül is működőképes lehet akár egész jövő évben.) Az OTP Bank úgy áll, hogy 2009 végéig egyetlen fillér külső forrásbevonra sincs szüksége a működéséhez. Csányi Sándor bejelentette, hogy a helyzetre való reagálásként növelik tartalékaikat, ami természetesen maga után vonja, hogy üzleti tevékenységük valamelyest csökkenni fog.

A bank ma a rendőrségen, jövő héten a brit hatóságoknak feljelentés ismeretlen tettes ellen tőkebefektetési csalás gyanújával. (A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete már vizsgálja az OTP elleni támadást.) Ha kérik a hatóságok, az OTP meg tudja nevezni azt a hedge fundot és azt a személyt, aki, ami valószínűleg az akció mögött áll, mondta Csányi.

A kormány már hétfőn hatályba lépteti azt a rendeletet, ami módosítja a nyugdíjpénztárak befektetési szabályzatát. A pénztárakat a jelenleg hatályos szabályozás 2009 januárjától 40%-os részvényvásárlási hányadra kötelezi. Ezt eltörlik, valamint lehetővé teszik, hogy a pénztárak korlátlan mennyiségben vegyenek állampapírokat. A számviteli szabályokat is módosítják ennek megfelelően, ismertette a kabinet döntéseit Veres János.

Simor bejelentette az MNB új lépéseként, hogy hétfőtől naponta egynapos, úgynevezett forint-euró devizaswap tendereket hirdetnek meg, hogy közvetítsenek a bankok között a tőkeáramlás optimalizálása érdekében. Az MNB korlátlan mértékben áll a bankok rendelkezésére a forintlikviditás kielégítése érdekében normális feltételek mellett.

Veres hangsúlyozta azt is, hogy folyamatosan nyomon követik és értékelik a folyamatokat és minden lehetséges eszközzel azon lesznek, hogy továbbra is biztosítsák a pénzügyi stabilitást.