Riasztottak a csattanó maszlag miatt

2007.07.30. 14:22
Mérgező élelmiszerek miatt Magyarország 61-szer riasztotta, 27 alkalommal tájékoztatta az Európai Uniót a gyors veszélyjelző rendszeren keresztül. A leggyakrabban kémiai szennyeződést, idegen anyagot találtak.

Az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyors veszélyjelző rendszerében (RASFF) tavaly 88 magyar vonatkozású értesítés volt, 61 riasztás és 27 tájékoztatás - közölte a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal. Ez majdnem annyi, mint 2005-ben, amikor 84 riasztás volt.

A tavalyi magyar vonatkozású ügyek több mint harmadát - 32 esetet - Magyarország jelentett, 56 esetet pedig más tagállam. A magyarországi bejelentések egyenlő arányban érkeztek az Országos Tisztifőorvosi Hivataltól, illetve a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző főosztályától. A határállomásokról kettő, a növényvédelmi szolgálattól további hat esetben érkezett bejelentés a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatalhoz.

Szennyeződés és idegen anyagok

A 88 magyar vonatkozású bejelentés közül a kifogásolt termék 74 esetben származott más tagállamból vagy harmadik országból. Leggyakrabban a növényvédőszer-maradékok, az illegális kereskedelem, illetve a jelöléshamisítás, továbbá a mikotoxin, azaz a gombamérgek (mind hatszor-hatszor) és a fizikai szennyeződések – elhalt rovarok, illetve ürülék (ötször) – miatt riasztottak.

A kifogásolt áru 14 esetben Magyarországról származott. Ebből három esetet Magyarország jelentett be (azaz az ochratoxin tartalmat a paprikában, a magas édesítőszer-tartalmat az üdítőitalban, illetve a növényvédőszer-maradékot az almában). Öt esetben a Magyarországról származó termékeket valamilyen kémiai szennyeződés – benzopirén, morfin, édesítőszer – érte kifogás. A többi bejelentésnél a kifogás oka idegen anyag – például csattanó maszlag –, fizikai szennyeződés, állatgyógyszer-maradék, növényvédőszer-maradék, valamilyen nehézfém, besugárzottság vagy érzékszervi elváltozás volt. Egyszer mikotoxinjelenlét volt a bejelentés oka.

A magyar vonatkozású ügyekben szereplő termékek egy részét más tagországban vagy harmadik országban állították elő, és Magyarországon értékesítették, vagy kísérelték meg értékesíteni. Más részét Magyarországon állították elő, és innen kerültek külföldre. De magyar vonatkozásúvá válhatott egy ügy azáltal is, hogy az abban érintett, más országban előállított terméket magyar vállalkozás közvetítésével exportálták tovább az előállítás helyéről.

Működik a rendszer

Összességében a szakértők szerint 2006-ban a RASFF rendszer zökkenőmentesen, pontosan működött, időnkénti nehézségeket a késedelmes vagy pontatlan adatszolgáltatás okozott. Annak érdekében, hogy a gondok kiküszöbölhetők legyenek a továbbiakban, a MÉBIH több alkalommal szervezett konzultációkat a RASFF rendszer működtetésére kijelölt hatósági munkatársnak.

Az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyors vészjelző rendszerén keresztül tavaly 2874 új bejelentés, ezen belül 912 riasztás és 1962 tájékoztatás érkezett. Ez mintegy kilencszázalékos csökkenést jelent az előző évhez képest. A bejelentések 96 százaléka élelmiszerekre vonatkozott, mindössze négy százalékot tett ki a takarmányokkal kapcsolatos jelzések száma.