Tisztességesen kell beszélni a választókkal. Ha szerintük is fontos, hogy csökkentsük a bérekre rakódó terheket - szerintem is fontos -, akkor vállaljuk annak a programnak azt a felét is, amely máshol nyilvánvalóan új bevételeket fog keresni - hangsúlyozta a miniszterelnök. Nem lehet Magyarországon radikális adócsökkentést végrehajtani és közben lemondani olyan jelentős állami bevételekről, amelyek az ország működésének forrásai. Ez felelőtlenség, a választók becsapása lenne, "szociális populizmus helyett nem lehet most adópopulizmust csinálni" - tette hozzá.
Lapunk megítélése Gyurcsány bár más felütéssel, más hangsúlyokkal, de lényegében ugyanazt mondta, mint tegnap, miután egyeztetett közgazdászokkal. Akkor sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: egy-egy százalékos tologatásokkal nem jutunk semmire, valódi adó-, járulék- és foglalkoztatási reformra van szükség. Ám nem felejtette el megemlíteni, hogy ha születik egy erre, a munkabérre rakódó terhek csökkentésére vonatkozó döntés, akkor meg kell nézni azt is, miből lehet megcsinálni. Vagyis tegnap inkább az adóátrendezésnek az adócsökkentési részét domborította ki a kormányfő, ma azonban már azt hangsúlyozta, hogy az elvonási szint mérséklésére nem, csak egyes adók csökkentésére kell számítani más terhek rovására.
Sokkterápia nem lehet semmilyen irányban: sem szociális értelemben nem lehet sokkterápiát alkalmazni, sem az adók jelentős részéről lemondva nem lehet költségvetési sokkterápiát alkalmazni - hangsúlyozta a mai sajtótájékoztatón a kormányfő. Az állam kiadásait viszont fokozatosan és érdemben csökkenteni kell a következő három-négy évben. Ez a csökkentés 4-5 százalékpontos lehet - fűzte hozzá.