További Magyar cikkek
Az infláció fojtogatja a tõzsdéket, így nem szabad rövid távon fordulatra számítani, és az sem valószínû, hogy itt lenne a piac alja – véli Suppan Gergely, a Takarékbank elemzõje. Szintén elhúzódó válságra számít Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzõje, hozzátéve: ezért egyáltalán nem biztos, hogy túl vagyunk a részvénypiaci esésen.
Ennél is élesebben fogalmazott Káplár Norbert, a Raiffeisen üzletkötõje, aki szerint nagyon komoly gondok vannak nemcsak a Budapesti Értéktõzsdén (BÉT), hanem világszerte, így tilos a jelenleg meglévõ pozíciót bõvíteni és az emelkedésre spekulálva beszállni.
Nincs növekedés
Suppan Gergely arra is felhívta a figyelmet, hogy a Takarékbank anyabankja jövõre csak 0,5 százalékos német gazdasági növekedést vár. Márpedig ha a világ vezetõ országaiban szinte nullára lassul a növekedés, akkor nem sok jót lehet várni a részvénypiacokon sem. Suppan szerint iránymutatóak a szerdán közzétett spanyol és olasz autóeladási statisztikák is, amelyek szerint Spanyolországban 30, Olaszországban pedig 20 százalékkal estek vissza a gépkocsi-értékesítések. Mindezek alapján még fél évig semmi jó nem várható Suppan szerint, aki a tõzsdéken is inkább lefelé csorgó árakra számít.
Természetesen lehetnek felfelé irányuló korrekciók, de komolyabb emelkedésre egyelõre nem sok esély van a Buda-Cash elemzõje szerint sem. Hiába olcsó például eredményei alapján az OTP, nem valószínû, hogy ez elegendõ ahhoz, hogy több vevõ jelenjen meg a piacokon - emeli ki Réczey, aki szerint a legfõbb gondot most az olaj árának az emelkedése okozza, az amerikai jelzálogpiaci válság ugyanis önmagában ekkora esést nem indukált volna, annak rossz híreit ugyanis már beárazta a piac. Káplár Norbert szerint külön veszély, hogy a pesti börzén halmozódnak a longok,(vételek), nincs már short (eladási) pozíció, intézményi vételt pedig sehol, semmilyen papírban nem látnak.
OTP-vevõk már jönnek
Ami az OTP-részvényeket illeti - amelyekre szerdán épp a Raiffeisen elemzõje 10 300 forintos célár mellett "sikító vételt" ajánlott -, a long oldalon továbbra sincs félelem, a csökkenõ ártrend mellett minden árszinten komoly vevõk jelentkeznek. Az üzletkötõ pesszimistán ítéli meg a hazai kisbefektetõk helyzetét: idehaza ugyanis sok a finanszírozott, vagyis hitelen alapuló pozíció. Ráadásul az árfolyamok hegymenetekor az invesztorok nem a gazdasági fundamentumok alapján vásároltak, hanem csupán a csordaszellemet követték, és most úgy vélik, a komoly esést kihasználva újra lehet venni. Nem veszik észre - véli Káplár -, hogy új trend bontakozott ki, válság felé haladunk, amit az állampapírpiac és a volatilitás is jelez.
Lassan mindenki számára kezd világossá válni, hogy globális szerkezeti problémáról van szó. A válság a jelzálogpiac felfordulásával kezdõdött, most az amerikai autógyártók vannak soron, de gond lehet a továbbiakban a biztosítási szektorral, a nyugdíjalapokkal és az amerikai vállalati kötvényekkel is - véli a Raiffeisen brókere, aki szerint olyan nagy tengerentúli cégek mehetnek csõdbe, amelyekrõl senki nem gondolta volna, hogy ilyen csúf véget érnek. A szakember iránymutatónak tartja a General Motors és a Ford vezetõinek azon nyilatkozatait, amelyek szerint nem látszik még az alagút vége.
Van még lejjebb
Káplár úgy véli, ez még nem a medvepiac alja, inkább a középszakasz elején vagyunk, amikor még bõven van vevõ a részvényekre. Õsszel jöhet el az igazság pillanata, a következõ egy-két hónapban - hacsak nem tör ki a pánik - oldalazás várható, esetleg korlátozott emelkedésekkel tarkítva. Utóbbi csak arra lesz jó, hogy aki eddig nem mert short pozíciót nyitni, az ezután se tegye, míg az emelkedésre játszók további vételekbe szállnak be - véli a szakértõ. Aki azt mondja, hogy ezen a szinten hajlandó veszteséget realizálni, késõbb a piac nagy nyertese lehet, hiszen a végén õ bukja a legkevesebbet - húzta alá a Raiffeisen üzletkötõje.