Előzetesen egyeztettek
Kovács Kálmán informatikai miniszter a "duális távközlési piac" kialakítása érdekében tett első lépésként értékelte az ügyletet. A miniszter már korábbi nyilatkozatiban is szükségesnek tartotta, hogy a távközlési piacon megjelenjen egy, a Matávval versenyképes szereplő. Az Index kérdésére az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) vezetője ugyan cáfolta a közvetlen állami ráhatás tényét, ám azt elismerte, hogy egyéb módszerekkel bátorították a vevőket. Az is tény, hogy az amerikai konzorcium képviselői tavaly ősszel Budapesten jártak, és tárgyaltak miniszterrel.
A kormány többször deklarálta, hogy a távközlési törvény módosításával meg akarja törni a Matáv Rt. piaci fölényét - a lakossági távbeszélő piacon a Matávnak közel 80 százalékos részesedése van. Ugyancsak e törekvések közé tartozik, hogy az összekapcsolási díjak csökkentésével növelni szeretné az internet elterjedtségét. A szakminiszter azt sem cáfolta, hogy a GMT-AIG konzorcium előzetesen egyeztetett a várható jogalkalmazói, versenyfelügyeleti hozzáállásról. A két cégvezető egyébként arról is szólt, hogy más akvizíciókban is gondolkodnak.
Látókörben a Pantel
Korábban sajtóértesülések láttak napvilágot arról, hogy a duó esetleg a Pantel Rt.-ben is részesedést is vásárolna. Ezt a két cégvezető cáfolta. Ugyanakkor az Index úgy értesült, hogy bár nem hivatalosan, de megkeresték a Pantelt. Ugyanakkor a piac más szereplői arra figyelmeztettek, hogy a Pantel több tízmillió dolláros adósságállománya megfontolásra késztethet bármely vevőt.
A lakossági távközlési piacon 12 százalékos részesedéssel bíró, nyereséges Vivendi mellé a Pantel Rt. megvásárlása azért lenne célszerű, mert utóbbi viszont az üzleti kommunikációs piacon erős.
Már régebben fölmerült, hogy egy Matáv-konkurens nagy távközlési vállalat létrehozásában érdekelt lenne az Antenna Hungária Rt. (AH) is, ezek a talalgatások most feléledhetnek, hiszen az AH privatizációját a hetekben készíti elő a kormány.