Ítéletet mondtak Magyarországról, magyarázkodott a kormány, most ütik a forintot
További Pénz beszél cikkek
A blogról
Pénteken közzétett minősítésében negatív kilátás mellett, de a Standard and Poor’shoz és a Fitch Ratingshez hasonlóan a Moody’s is megerősítette Magyarország államadósságának befektetésre ajánlott besorolását.
A Moody’s Magyarország adósbesorolásához tartozó stabil kilátást azonban negatívra rontotta. A hitelminősítő a döntést azzal indokolta, hogy Magyarország a jelenlegi állás szerint az európai uniós források egy részét nem kapja majd meg, mivel nem teljesíti Brüsszel feltételeit.
Megnövekedett kockázatot látnak abban, hogy Magyarország jelentős mennyiségű forrásról marad le.
Megmagyarázta a kormány
A Nemzetgazdasági Minisztérium a döntés után közvetlen kiadott közleményében kiemelte, hogy folyamatosan bekapcsolódnak majd a nemzetgazdaság teljesítményébe az olyan jelentős kínai gigaberuházások, mint a CATL és a SEMCORP high-tech akkumulátorgyárai, vagy a BYD, amely Európában elsőként Magyarországon kezdi meg elektromos autóinak gyártását.
Magyarország a korábbi kormányzás gazdasági kudarca miatt befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába került több hitelminősítőnél is, majd a nemzeti kormány sikeres gazdaságpolitikájának eredményeként 2016/2017-től kezdődően több felminősítés is történt
– ezt már a Pénzügyminisztérium írta. A hitelminősítő a gazdaság erősödő növekedésére számít, jövőre 2 százalék körüli (ez a kormányzati előrejelzésnél azért jelentősen alacsonyabb), 2026 és 2028 között 3 százalékos bővülést vár.
A Moody’s pozitívan értékeli a csökkenő inflációt és az államadósság további mérséklését is.
Újabb kétéves mélyponton a forint
A szombaton megjelenő devizapiaci heti összefoglalónkban már jeleztük, hogy hétfőn várhatóan megjelenik a Moody's döntésének gyengítő hatása a forint árfolyamában.
Hétfő reggel 414 fölé is benézett a forint az euróval szemben,
ahol a múlt héten is járt. Ezekre a szintekre legutóbb 2022 decemberében láttunk példát.
Eseménydús hét vár a forintra
A héten rengeteg statisztikai adat jelenik meg úgy európai, mint hazai szinten. A magyar adatok közül a jelentősebbeket kiemeltük:
- kedden érkezik a végleges harmadik negyedéves magyar GDP-adat, amely csak abban az esetben lehet piacbefolyásoló, amennyiben eltér az előzetes adattól. „Elemzői szemmel mindenképpen érdekes lesz látni a részleteket, hiszen az adat a közléskor, október végén erős negatív meglepetést okozott” – jelezte Rodic Ádám.
- Csütörtökön megismerjük az október havi előzetes magyar külkereskedelmi egyenleget, egy vártnál magasabb külkereskedelmi többlet forinterősítő hatású lehet. Ezen a napon érkezik még az októberi havi magyar kiskereskedelmi forgalmi adat is, amelyből a fogyasztás alakulására és ebből kifolyólag az utolsó negyedéves GDP-növekedésre nézve is következtetéseket vonhatunk le.
- Pénteken pedig napvilágot látnak az októberi ipari adatok.
„Amennyiben az iparból és a kiskereskedelemből is pozitív adatok érkeznének, az erősíthetné a forintot – erre az iparnál látok kisebb esélyt” – mondta Regős Gábor.
Nemzetközi fejlemények is érkeznek:
- Az Eurostat közli a harmadik negyedéves GDP újabb becslését, emellett a hétfői munkaerőpiaci és a csütörtöki kiskereskedelmi adatok lehetnek fontosak.
- Az Egyesült Államokból érkezik pénteken munkaerőpiaci adat – itt az előző, októberi adat gyenge volt, mindössze 12 ezer új, nem mezőgazdasági álláshely jött létre. Ez az adat befolyásolhatja azt, hogy a Fed decemberben csökkenti-e az irányadó rátáját, és így a dollár-euró árfolyamon keresztül hat a forintra is.
Végül pénteken ismét egy nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings vizsgálja felül Magyarország adósbesorolását.
„A decemberi felülvizsgálat során a Fitchtől sem várjuk a minősítés megváltoztatását” – jelezte Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum szakértője és elemzője. A hitelminősítő értékelése szerint Magyarország besorolása akkor mozdulhatna el pozitív irányba, ha javulna a gazdaságpolitika és a makrogazdasági politika hitelessége, valamint a GDP-arányos hiány mérséklődne.
Leminősítést abban az esetben adna a Fitch, ha a makrogazdasági politika hitelességének csökkenése veszélyeztetné a makrogazdasági teljesítményt, a versenyképességet és a középtávú növekedési kilátásokat
– magyarázta a szakértő, megjegyezve, hogy a tavaszi felülvizsgálat óta a költségvetési kilátások nem romlottak, valamint az államadósság pályája is csökkenhet 2025-ben. A növekedési kilátások ugyanakkor jelentősen romlottak a tavaszi értékelés óta.
A szakértők szerint viszont év végéig erősödhet a forint, akár a 410-es szint alá.
Rovataink a Facebookon