Biztató jelei vannak a stressztesztnek
A kormány múlt héten hozta nyilvánosságra a "stressz tesztek" eredményeit. A terhelési próbának alávetett 19 nagybankból - amelyek az amerikai tőkepiac kétharmadát ellenőrzik - 10 tőkepótlásra szorul, összesen 74,6 milliárd dollár értékben, hogy fel tudjon készülni arra az esetre, ha a gazdasági helyzet esetleg rosszabbra fordul. A banki tesztek eredménye szerint a legrosszabb forgatókönyv esetén a bankoknak további 600 milliárd dollár vesztességgel kellene számolniuk.
Bernanke hétfőn elhárította azokat a bírálatokat, hogy a tesztek eredménye túl pozitív, mivel a vizsgálatok nem voltak képesek reálisan felmérni a bankok pénzügyi nehézségeit. A Fed-elnök úgy fogalmazott, hogy meglehetősen konzervatív módon becsülték meg a bankok tőkepótlásához szükséges összeget, vagyis számításaik határozottan pesszimista kilátásokon alapultak.
Azt mondta, el fog telni egy bizonyos idő, amíg mérhető lesz a program sikeressége, amíg előrelépés történik a legfontosabb cél, a befektetői bizalom helyreállítása irányában. A bankok visszajelzései alapján a kezdeti jelek mindenesetre biztatóak - mondta. Kifejtette, a közvélemény és a befektetők egyaránt megnyugodhatnak, ugyanis a legnagyobb amerikai bankok állapotát felmérték és megállapították a hiányosságokat.
Bernanke - aki egy atlantai rendezvényen mondott beszédet helyi idő szerint hétfőn este - szokatlan határozottsággal vette védelmébe a dollárt. Ezt a témát a jegybanki tisztviselők többnyire kerülni szokták. Közölte: a belátható jövőben a dollár marad a vezető valuta mind a tartalékolás, mind a tranzakciók terén. Kijelentette, hogy a dollár szerinte meg fogja tudni tartani értékét, erős marad, mert az amerikai gazdaság is erős. Leszögezte, a Fed elkötelezett az árstabilitás fenntartása mellett.
A Wall Street a múlt héten lökést kapott, miután a stressz tesztek eredményeként a banki részvények megerősödtek. Ez a fellendülés azonban hétfőre kifulladt.