A magyar adózás a világ egyik legrosszabbja
A washingtoni székhelyű intézmény helyi idő szerint szerdán közzétett jelentése szerint Magyarországot egyebek között megelőzte Szlovákia (42. hely) és Bulgária (44. hely), rosszabb besorolást kapott viszont Lengyelország (72. hely) és Csehország (74. hely).
A Doing Business 2010 kiadvány szerint Magyarország azon 61 ország közé tartozik, ahol reformot hajtottak végre az új vállalatok alapításának megkönnyítése érdekében.
Az üzleti környezetet javító legjelentősebb reformokat a korábbi évekhez hasonlóan Kelet-Európában és Közép-Ázsiában hajtották végre. A világnak ebben a két térségében az országok 96 százalékában legalább egy előremutató reform történt a vizsgált időszakban, 2008 júniusa és 2009 májusa között.
Magyarországot azonban Csehországgal és Szlovákiával együtt 2008-ban a Kelet-Európa és Közép-Ázsia csoportból átsorolták a magas jövedelmű OECD-országok kategóriájába. Az ide tartozó 27 ország rangsorában Magyarország a 21. helyen áll, Szlovákia a 20., Csehország a 25. helyet szerezte meg. A csoportot Új-Zéland, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia vezeti, a két sereghajtó Olaszország és Görögország.
A figyelembe vett 10 szempont közül Magyarország a legjobb, 14. helyezést a szerződések betartatása tekintetében érte el, a legrosszabb besorolást a befektetők védelme, valamint az adók fizetése terén kapta, a 119., illetve a 122. helyre sorolták a vizsgált 183 ország közül.
A magyar üzleti környezet értékelése 2006-ban romlott a kiigazító program miatt, 2007-ben azonban az ország a 66-ról a 45. helyre ugrott előre. Magyarország rangsorolása tavaly újabb javulással a 41. helyre került (ami az új országok listára kerülése miatt 9 hely előrelépést jelentett).
A Világbank 2004 óta jelenteti meg minden évben Doing Business kiadványát, amelyben azt vizsgálja, milyen az üzleti légkör, hogyan haladnak az üzleti reformok, a szabályozás mennyiben könnyíti a befektetők tevékenységét.