A vészjósló Roubini újra fél

2010.12.29. 12:34
Az amerikai ingatlanszektor újabb recesszióba került - mondta a pénzügyi válságot megjósoló közgazdász professzor. A lakásárakra ugyanis több tényező is igen negatívan hat, például az adókedvezmények tavaszi megszüntetése és nem utolsó sornban az ingatlan-árverési moratórium várható felfüggesztése. Így egyszerre erős kínálati nyomás és gyenge kereslet rontja az ingatlanpiaci kilátásokat, miközben egyre több hiteladós ingatlanfedezete válik elégtelenné - magyarázta a jósprofesszor, Nouriel Roubini.

A pénzügyi válságot megjósoló közgazdász professzor szerint az ingatlanpiac újabb recesszióba került. Azt, hogy a szektor teljesítményének alakulása "W" alakot ír le, megerősíti a Case-Shiller lakásár-index negatív adatai is. Az index 1,3 százalékos visszaesését hasonlóan kommentálta S&P Case-Shiller index kutatásért felelős igazgatója, David M. Blitzer is.

Nourinel Roubini szerint az ingatlan piac visszaesését többek között két fontos tényező erősíti. Az egyik az első otthonukat vásárló amerikaiaknak nyújtott adókedvezmény májusi megszüntetése, minek köszönhetően már aki akarta, megvette az első lakását legkésőbb áprilisban. Ez erős nyomással volt a Case-Shiller lakásár index alakulására is, hiszen az adókedvezmény megszűnésének hatására újabb 30 százalékos visszaesés várható a lakásértékesítések terén. Szintén nyomást helyez a lakásárakra a jelzálog adatbázisokban fellelhető káosz, a banki árverések felfüggesztése pedig csak súlyosbítja a problémákat - magyarázta Roubini a CNBC-nek küldött levelében. Amint feloldják a moratóriumot, jelentős túlkínálat keletkezhet a piacon, akár már jövőre.

Jelenleg már 12 millió olyan amerikai jelzálog hiteladós van, akinek a hiteltartozása meghaladja a fedezetének (az ingatlanának) értékét, és emellett még van másik 8 millió olyan is akinek a hiteltartozása az ingatlanfedezetének 95-100 százalékát teszi ki. Vagyis ha a lakásárak például további 5 százalékot esnének, újabb 8 millió olyan hiteladós keletkezne, akiknek a hiteleit nem fedezik a mögöttes ingatlanaik.

A jósprofesszor azonban csupán az ingatlan piacon vár újabb visszaesést, véleménye szerint a gazdaság többi szegmense a tervezett 2,7 százalékos növekedésnek megfelelően fejlődik. Ám a 2,7 százalékos növekedés még mindig elmarad a potenciális termeléstől, így a munkanélküliségi ráta szintje továbbra is 9 százalék felett maradhat - tette hozzá.