Mindhárom balti köztársaság szuverén adóskockázati besorolását visszaminősítette pénteken a Fitch Ratings, amely az új, rosszabb besorolásokon is fennhagyta a további osztályzatrontásokat valószínűsítő negatív kilátást.
A legnagyobb európai hitelminősítő Londonban kiadott közleménye szerint Észtország hosszú futamú devizaadósságának kockázati osztályzata "A"-ról "A mínusz"-ra, hazai valutában kiadott, hosszú lejáratú szuverén kötelezettségeinek besorolása "A plusz"-ról "A"-ra, a kereskedelmi adósoknak külön megállapított országplafon "AA"-ról "AA mínusz"-ra romlik. Litvánia esetében pontosan ugyanilyen osztályzati változásokat hajtott végre a cég; ezzel mindkét ország fő besorolásai még az elsőrendű sávban maradtak.
A legrosszabbul azonban Lettország járt: a lett devizaadósság besorolása az eddig is csak közepes befektetői "BBB plusz"-ról "BBB"-re süllyedt, a hazai valutában kibocsátott államadósság osztályzata pedig az eddigi elsőrendű "A mínusz"-ról a közepes sávba került át, "BBB plusz" besorolással. Lettország új, "BBB" devizaadósi besorolása - Bulgária és Románia hasonló osztályzatával együtt - a leggyengébb az Európai Unión belül.
A Fitch a három balti gazdaság együttes leértékelését azzal indokolta, hogy az európai gazdasági és pénzügyi környezet romlása ezekben az országokban költséges makrogazdasági kiigazítás kockázatával jár, tekintve e gazdaságok bankok által finanszírozott folyómérleg-hiányait.
A makroszintű kiigazítás már meg is indult a térségben: a Fitch becslése szerint az észt folyómérleg-hiány az idén a GDP-érték 10,5 százalékára csökken a tavalyi 17 százalékról, Lettországé 15 százalékra 23 százalékra, Litvániáé azonban várhatóan 14,5 százalékra emelkedik a tavalyi 13 százalékról.