Zuhannak a világ tőzsdéi

2007.03.01. 16:10
Továbbra sem találnak magukra a világ tőzsdéi. Bár szerdán az amerikai piacok már pluszban zártak, csütörtökön a világ össze meghatározó tőzsdéjét ismét az eladók uralták. A hong-kongi HSCC mutatója 3,4 százalékot gyengült, eséssel zárt Tokió, Európából is csak a norvég börze van pluszban. A negatív hangulat a pesti parkettet sem kíméli. A BUX 1 százalékos mínuszban zárt, de mínusz 2,2 százalékon is járt.

A keddi és a szerdai után a csütörtöki kereskedést is mínuszban zárták az ázsiai tőzsdék. A Nikkei225 mutatója 150,61 pontos, azaz 0,86 százalékos veszteséggel 17 453,51 ponton zárt. Szerdán 515,8 pontot, azaz 2,85 százalékot vesztett, kedden 95,43 pontot, vagyis 0,52 százalékot vesztett az értékéből a legmeghatározóbb ázsiai index.

Piros Ázsia, piros Európa

A többi keleti piacon sem volt jobb a helyzet. A hong-kongi HSSC Red Chip 3,4 százalékos mínuszban zárta a napot, a szintén hong-kongi Hang-Seng 1,55 százalékot gyengült. A keddi mélyrepülést a 8,8 százalékos bukásával elindító sanghaji piac 1,7 mínuszban zárt, a sencseni tőzsde mutatója, a Shenzhen Composite Index 0,5 százalékkal esett.

Az európai börzéken reggel gyengüléssel kezdtek, de aztán gyorsan emelkedésbe váltottak az indexek. Délután azonban ismét a vevők vették át a terepet. A CNN adatai szerint fél négykor a norvég kivételével valamennyi észak- és nyugat-európai piac mínuszban volt, többségük 1 százaléknál többet esett.

A vezető piacok közül a német DAX 2,21 százalékot, a francia CAC40 2,62 százalékot, míg a londoni FTSE100 1,85 százalékot veszített értékéből. Az Euronext100 értéke 2,35 százalékkal volt alacsonyabban a szerdai záróárnál.

Eladók Budapesten is

A Budapesti Tőzsde részvényindexe végül 1 százalékos mínuszban zárt, 223,9 pontos eséssel, 23 147,3 ponton. A BUX napközben még 1 százalék fölötti pluszban is volt, ám délután egy után intenzív hanyatlásnak indult.

A vezető papírok mindegyik veszített az értékéből. A Mol már 3,2 százalékos mínuszban van, az OTP 1,8 százalékot, az MTelekom 0,8, míg a Richter 0,5 százalékot veszített az értékéből. A nap vesztese a TVK, amely 13,6 százalékot gyengült, de a Fotex is 6 százalék fölötti mínuszban van.

A kelet-európai piacok között a budapesti még így is kedvező helyzetben van. A cseh PX 50 2,1, a lengyel WIG 20 0,9 százalékkal került lejjebb. A régiós piacok közül az orosz RTS esett a legnagyobb, 3,3 százalékos mértékben, de az orosz tőzsde mínusz 4,5 százalékon is járt a csütörtökön.

200 pontos eséssel kezdődött a nap

Az amerikai tőzsdék is idegesen reagáltak a világméretű eladási hullámra. A Dow Jones, a Nasdaq és az S&P is jelentős eséssel nyitotta a napot. Az esés oka azonban mégis az amerikábl folyamatosna érkező rossz hírek: pletykák szerint kedvezőtlen hírek láthatnak napvilágot az amerikai inflációról. A vártnál jobban estek az építkezési kiadások januárban, ez már a tizedik hónap, hogy rossz hírek jönnek az ágazatból. Januárban 0,8 százalékkal csökkent a mutató, ez is befolyásolta a tőzsdék mélyrepülését.

A munkanélküliség is nő az Egyesült Államokban, több dolgozót bocsátanak el, akik egyre kevesebben találnak munkát. A tartósan munkanéküliek száma két éves csúcsokat döntöget. A feldolgozóiparról ugyanakkor meglepően pozitív adatokat közöltek, feldolgozóipari beszerzési menedzser index 52,3 pontra emelkedett (49,3 pontról).

A Dow Jones nyitás után nem sokkal már 138 pontos, vagyis 1,13 százalékos mínuszban volt, de volt már mínusz 200 ponton is. A Nasdaq 36,76 ponttal, 1,52 százalékkal esett (napi mélypontja eddig mínusz 2,2 százalék volt), az S&P index pedig 1,19 százalékkal csökkent.

Nem folytatódott tehát a tegnapi pozitív korrekció, amikor a viszonylag rossz hírek, és az egész világon jellemző tőzsdei csökkenés ellenére is emelkedni tudtak az amerikai indexek.