Bulgária bankrendszere kellőképpen likvid, a pénzintézetek megfelelő tartalékokkal rendelkeznek, így 2009-ben is erős növekedés várható - állítja Plamen Oresarszki pénzügyminiszter, miközben a világ legtöbb állama a pénzpiaci válság hatásait nyögi. A mezőgazdasági rekordtermésnek köszönhetően idén 6,9 százalékkal is bővülhet a bolgár gazdaság, a központi bank pedig 12 milliárd leva tartalékkal rendelkezik, ám a folyó fizetési mérleg hiánya a GDP 24 százaléka körül alakul, a befektetések csak a harmadik negyedévben 48 százalékkal estek vissza, az infláció éves mértéke pedig 10 százalék feletti.
Októberben a Standard & Poor's és a Fitch BBB-re minősítette le az ország hosszú távú adósosztályzatát, az iparosszövetség pedig a jövő évi költségvetés felülbírálatát és a növekedési kilátások 4,7 százalékos mértékének 2 százalékra mérséklését követeli. A bolgár értéktőzsde, a Sofix az elmúlt évben 20 milliárd levát, értékének mintegy kétharmadát elvesztette, a tavaly októberi 2000 körüli érték helyett ma nem sokkal 300 pont felett áll. A közvetlen külföldi beruházások összege 2008 első kilenc hónapjában 3659,8 millió eurót tett ki, szemben a tavalyi 4715,2 millió euróval.
Igaz, IMF-hitelre nem szorulnak, miután november 18-án a pénzügyminiszter megállapodott a Világbank alá tartozó Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (IBRD) két, összesen 140 millió euró összegű kölcsönről. Bulgária 101,7 millió eurót kap az oktatásügy, az egészségügy és a szociális szektor reformjára, a másik kölcsönnel a gyermekgondozást támogatják, illetve a különböző szervezetek közti együttműködést és az uniós források lehívását segítik.
A munkanélküliség 5,4 százalékos Bulgáriában, s a válság ellenére jövőre sem számítanak számottevő növekedésére, 7 százalékot prognosztizálnak. Emilia Maszlarova munkaügyi és szociális miniszter szerint az építőipar, a szolgáltató szektor és gépipar is munkaerőhiánnyal küzd, így a válság miatt állásukat vesztett, külföldről hazatérő munkások el tudnak helyezkedni az országban. A legtöbb visszatérőt Spanyolországból és Görögországból várják, ahol az elmúlt hónapokban 3, illetve 19 százalékkal nőtt az állástalanok száma.