65 évre emelik a csehek a nyugdíjkorhatárt

2008.08.07. 06:49
Fokozatosan 65 évre emelkedik 2030-ra a jelenlegi 63 éves nyugdíjkorhatár Csehországban, miután Václav Klaus köztársasági elnök is aláírta a szenátus által már július közepén elfogadott, erről szóló új jogszabályt. Az államfői jóváhagyással a törvényhozásban a képviselői helyek mindössze felét ellenőrző törékeny jobbközép kormánykoalíció reformjainak egyik lényeges eleme valósulhat meg.

Az aláírt módosítás értelmében a nők és a férfiak számára is egyaránt 65 évre emelik a nyugdíjkorhatárt 2030-ig. Ez szigorítást jelent a korábbi elképzeléshez képest, amely szerint a férfiak 63, a nők pedig - attól függően, hogy hány gyereket neveltek fel - 59-63 éves koruk között mehettek volna nyugdíjba 2013-tól. A változtatás következtében pedig nemcsak a korhatár emelkedik, de a jogosultság megszerzéséhez szükséges idő is 25-ről 35 évre növekszik.

A Mirek Topolánek kormányfő által vezetett prágai kabinet a fentiek mellett még újabb átalakításokat is tervez a nyugdíjrendszerben mandátuma 2010-es lejárta előtt. Ezek között szerepel új nyugdíjalapok felállítása, illetve a jelenleg működő, az aktív munkavállalók befizetését közvetlenül a jogosultaknak juttató rendszer részbeni megszüntetése.

Topolánekék szociális reformjainak a törvényhozás által szintén júliusban elfogadott egészségbiztosítási átalakítások is fontos részét képezik. Ilyen például a táppénzre való jogosultság szigorítása, amelynek értelmében a betegállomány első három napjára nem jár fizetség a dolgozónak. Ezenkívül egy az alkotmánybíróság által az idén megsemmisített javaslatra hasonlító módosítás szerepel a csomagban, amely részben a munkaadókra terheli át a korábban kizárólag az állam által fizetett táppénz költségeit.

A törvényhozásban külső támogatástól függő koalíciót érő ellenzéki támadások, illetve a kormánypártok közötti viszályok miatt ugyanakkor elemzők szerint a megvalósuló szociális reformok még így is "hígabbra" sikerültek annál, mint amit az ország demográfiai kilátásai megkívánnának.