Derek Yach, a WHO nem fertőző betegségekkel foglalkozó csoportjának vezetője a hírre reagálva elmondta: "A tüdőrák elleni küzdelem fontos része a dohánygyártó-óriások elleni harc. Nem szabadna hagyni, hogy a cigarettából hasznot húzó vállalatok a cigaretta okozta betegségből is profitáljanak."
A JT géntechnológiával foglalkozó cégekkel szerződött
A Japan Tobacco több millió dollárt fizetett a seattle-i Corixának a tüdőrák megelőzésére és kezelésére szolgáló gyógyszerek fejlesztésével és értékesítésével kapcsolatos exkluzív jogokért. A genetikai kutatással foglalkozó Corixa képviselője közölte, hogy a vállalat a JT gyógyszercégével kötött megállapodást, és a fejlesztés szempontjából mindegy, hogy ki adja a pénzt. Dohányellenes csoportok és egészségügyi szakértők szerint azonban beláthatatlan következményei lehetnek, ha a dohánycég megszerzi a tüdőrákkal kapcsolatos kutatások során szerzett genetikai eredmények szabadalmi jogait.
A Japan Tobacco 1998-ban hasonló értelmű megállapodást írt alá a Cell Genesysszel is: a dohánygyártó 12,7 millió dollárt fizetett, és további 27,4 milliót ígért a kutatás finanszírozására. A harmadik cég, amivel a JT leszerződött, a British Biotech volt - a megállapodás részletei nem ismertek.
"Egyszerű profilbővítés"
Roy Tsuji, a Japan Tobacco képviselője a történtekkel kapcsolatban közölte: "A vállalat kénytelen új termékek felé nyitni, mivel a dohányiparban a növekedési lehetőségek erősen korlátozottak." A JT gyógyszerészeti leányvállalata a cég eladásainak két százalékát adja.