Magyarországnyi dollármilliomos van a világon

2008.06.25. 17:23
A globális hitelválsággal dacolva – elsõsorban a felzárkózó gazdaságok rendületlen teljesítményétõl hajtva – hat százalékkal tízmillió fölé emelkedett a dollármilliomosok száma a világban egy új londoni jelentés szerint.

A Merrill Lynch befektetési bankcsoport és a Capgemini pénzügyi tanácsadó cég évente elvégzett globális vagyonfelmérésének idei, 12. kiadása szerint jelenleg 10,1 millió azoknak a száma a világban, akiknek egymillió dollárnál nagyobb, nem ingatlanjellegû, befektethetõ pénzvagyonuk van.

Az e kategóriába tartozók összvagyona még a milliomosok számánál is gyorsabban, 9,4 százalékkal emelkedett, és elérte a 40 700 milliárd dollárt; ez az Egyesült Államok éves hazai össztermék-értékének több mint a háromszorosa. Számszerûleg még mindig messze az Egyesült Államokban él a legtöbb dollármilliomos, ám az itteni gyarapodási ütem messze elmarad a nagy felzárkózó gazdaságokban mérttõl.

A kimutatás szerint tavaly 3,03 millió volt az amerikai dollármilliomosok száma, 3,7 százalékkal több az egy évvel korábbi 2,92 milliónál. Indiában ugyanakkor 100 ezerrõl 123 ezerre, vagyis 23 százalékkal, Kínában 345 ezerrõl több mint 20 százalékkal 415 ezerre, Oroszországban 119 ezerrõl 14,4 százalékkal 136 ezerre emelkedett a dollármilliomosok tábora.

A szupergazdagok egyéni összvagyonának több mint a fele mindazonáltal még Amerikára és Európára jut: az elõbbiben 11 700, az utóbbiban 10 600 milliárd dollár volt a milliomosok mozgósítható tõkéjének értéke. A Merrill Lynch és a Capgemini közös felmérésének prognózisa szerint a világ milliomosainak pénzvagyona 2012-re 59 ezer milliárd dollár fölé emelkedik, és ennek akkor már valamivel kevesebb mint a fele jut Amerikára és Európára, a fennmaradó rész zömén Latin-Amerika és Ázsia osztozik majd.

A luxusfogyasztásban azonban a felzárkózó gazdaságokban élõ milliomosok már most lekörözik a gazdag országokban élõket. A jelentés szerint a Ferrari luxusautó-gyártó eladásai az ázsiai-csendes-óceáni térségben tavaly példátlan mértékben, 47,2 százalékkal nõttek, közel-keleti értékesítése pedig 32,3 százalékkal, miközben az amerikai forgalmazás százalékos növekedése az egy számjegyû tartományban maradt.

A luxusjacht-ipar fõ piaca ma már Oroszország: a jelentésben idézett iparági szakértõk szerint a 60 méternél hosszabb magánhajók legalább 20 százalékát oroszok vásárolják. Ezzel az orosz jachtvásárlók aránya nagyobb bármely más országbeliekénél, beleértve az Egyesült Államokat. Roman Abramovics, a londoni Chelsea futballklub milliárdos orosz tulajdonosa tavalyi brit sajtóbeszámolók szerint Hamburgban építteti - állítólag 200 millió fontért - az Eclipse nevû, 170 méter hosszú hajót, amely a világ legnagyobb magánjachtja lesz.