Az EU már fenyegetőzik

2009.01.08. 15:06

A Naftogaz pozitív fejleményekről számolt be a Reutersnak a brüsszeli kétoldalú tárgyalásokról. Alexei Miller Gazprom-vezető és Oleg Dubina, a Naftogaz vezetője ma délelőtt találkozott Brüsszelben, hogy megpróbálják megoldani a két cég közötti vitát. Előtte, szerda éjjel Moszkvában tárgyaltak, de ott nem jutottak semmire. Igaz, a tárgyalás állásáról egyik fél sem nyilatkozott.

Csak annyi szivárgott ki, hogy Ukrajna kész garantálni, hogy a tranzitgázt átengedi, ha az megérkezik az országba. Oleg Dubina szerint a mostani helyzetnek inkább gazdasági, mint politikai okai vannak. Oroszország szerint az, hogy Ukrajna átengedi a tranzitgázt az alapfeltétele annak, hogy visszaállítsa a gázszállítást.

Közben az EU egyre határozottabban próbálja rávenni a két felet a megegyezésre, mert az uniós országok közül sokat igen kényelmetlenül érint a gázszállítás szüneteltetése. Felszólították a Gazpromot, hogy tegyen eleget szerződésben vállalt kötelezettségeinek, vagy elveszti ügyfeleit, ha Nyugat-Európa alternatív energiaforrásokat keres – tudósít az Independent.

Alexei Miller azt mondta, a Gazprom hajlandó azonnal újraindítani a szállításokat, ha az uniós megfigyelők megérkeznek Kijevbe. A Gazprom vezetője erre azt ígérte, hogy a tranzitgázt teljes egészében eljuttatják a célországoknak, ha az oroszok biztosítják a rendszer működéséhez szükséges gázmennyiséget. Az uniós megfigyelők péntekre érkezhetnek Ukrajnába.

Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár keményebben fogalmazott. Szerintük Oroszországnak mindenképpen be kell tartani szerződéses kötelezettségeit, de Ukrajnának sem szabad elfelejtenie, hogy sokat köszönhet az EU-nak. "Senki nem tarthat túszokat" – figyelmeztetett Sarkozy. Merkel hozzátette, nem a vita kialakulásának okairól kell most beszélni, hanem azt kell elérni a feleknek, hogy minél hamarabb gáz jusson Bulgáriába, Szerbiába és Bosznia-Hercegovinába, mint a legkritikusabb helyzetben lévő országok.

A Naftogaz szerint a gázszállítás megindítása után 36 óra kell ahhoz, hogy teljesen helyreálljon az ellátás Európában. Ugyanakkor Dubina azt is jelezte, hogy orosz segítséggel akár ennél rövidebb idő is elég lenne.