A tavaly indult jelzáloghitel-válság miatt 76 670 bankárt, pénzügyi szakembert és elemzőt rúgtak ki állásából az Egyesült Államokban, egyedül New Yorkban jövő év közepéig 33 300 munkahely szűnik meg, ami a 2007-es alkalmazási csúcs 7,1 százalékát jelenti. Egyes szakértők szerint a pénzintézeti állások harmada fog eltűnni, és 5-10 évig nem is lehet fellendülésre számítani.
A munka nélküli bankárok nehéz helyzetbe kerülnek, hiszen keveseknek sikerült a korábbihoz akár hasonlóan jól fizető állást találnia. A Wall Streeten az átlagkereset tavaly 399 360 dollár (64 millió forint) volt - szemben a New York-i 63 390 ezerrel -, de a Goldman Sachs-csoportnál például ez 661 490 dollárra jött ki.
Az "aki nem tudja, tanítja" elvét alkalmazva több bankár is egyetemek, főiskolák tanári állásaiban kötött ki, ők talán a legszerencsésebbek. Jessica Walter, aki néhány hete még a Bear Stearns hitelstratégiai alelnöke volt, és valószínűleg nem cukrász szakon végzett a Harvardon, most muffinkészítésből próbál megélni. Emellett szakácsiskolát nyitott gyerekeknek és gyerekzsúrokat szervez - írta a Bloomberg.
Egy másik bankember a feleségével fodrászatot nyitott, ahol olcsó (12 dolláros, vagyis közel 2 ezer forintos) hajvágást kínál - de van, aki még mindig ott tart, mint a volt befektetési bankár, Joshua Perksy. Ő szendvicsemberként járja a Park Avenue-t, a következő feliratot viselve: "Magasan képzett pénzügyi szakember állást keres".