További Világ cikkek
Mivel jelenleg a kötvényhozamok csökkennek és a megnövekedett változékonyságból eredően magas kockázati felárral terheltek a részvények, az Egyesült Királyság ingatlan-hozamai vonzóbbnak látszanak, mint a közelmúltban, és úgy tűnik, hogy a piac megközelíti a „valós értéket”. Európa szerte magasabb ingatlan hozamok várhatóak, de mindenképpen korrekciókat kell alkalmazni, főleg a vidéki városokban. Mindemellett a lassulás ellenére minden jel arra mutat, hogy a kockázati alapok azért álltak félre, mert a kedvező árat várják, amely mellett újra belépnek a piacra. A jelenlegi várakozások alapján a DTZ enyhe visszaesést jelez az európai tranzakciók volumenében az első negyedévben, de valószínűtlen, hogy ez a negyedik negyedévben tapasztalt drasztikus visszaesést felülmúlja. 2008 első negyedében az európai befektetési aktivitás várhatóan 36-38 milliárd euró lesz.
Népszerű európai ingatlanok
A rövid távú bizonytalanságok ellenére Európában az irodai ingatlanok továbbra is népszerűek maradnak, és a közép- és hosszú távon sem fog változni ez a trend; akárcsak a fővárosi és a vidéki nagyvárosok prémium kiskereskedelmi ingatlanjai esetében. A befektetők kockázatérzékenyebbé válásával a tőke biztosabb befektetésekbe való mentése továbbra is jellemző lesz egy bizonyos mértékig, ezzel felértékelve a prémium ingatlanokat. A tanulmány szerint Moszkvában és Isztambulban várhatóan csökkenni fognak a hozamok.
"A jelenlegi bizonytalanság ellenére már látjuk a jelét, hogy visszatér a befektetők érdeklődése; amíg sokan kivárnak rövidtávon, nem férhet hozzá kétség, hogy az erős fundamentumok, a reális árazás és a speciális piacokban rejlő lehetőségek hozzájárulnak a befektetők biztonságérzetének visszatéréséhez" – mondta John Slade, a DTZ International Investment vezetője.
A European Quarterly a közel keleti beruházási hullámról is részletesen beszámol, amelynek nagy része az iszlám banki és pénzügyi szektor (amely becslések szerint 740 milliárd eurót tesz ki világszerte) növekedése miatt elfogadott Shari’ah törvényhez igazodik. Míg a közel-keleti befektetők számára továbbra is népszerű marad az Egyesül Királyság (a piac 52 százaléka), úgy tűnik, hogy néhányan megcélozzák Közép- és Kelet-Európai, köztük a Franciaországi és Németországi piacokat; bár a brit Shari’ah-nak eleget tevő ingatlanbefektetési alapok rugalmassága továbbra is nagymértékben meghatározza a beruházások célterületeit. A DTZ létrehozott néhány, a Shari’ah-nak megfelelő alapot a közel-keleti befektetés kezelő SIRAJ Capitallal közösen.
Óvatosság a régióban
Nick Spiro, közép- és kelet-európai regionális befektetési csoport-igazgató szerint Közép-Kelet-Európában és Oroszországban az erős fundamentumok és a növekedési előrejelzések hatására a kereskedelmi ingatlanbefektetési tevékenység 2007-ben kiemelkedően szilárd maradt, a jelenlegi világméretű gazdasági bizonytalanság ellenére. Míg Lengyelország erőteljes piaci lassulást szenvedett el, a közép- kelet-európai régió másik két legfontosabb piacán erőteljes növekedés volt a tranzakciók volumenében – így a cseh piacon 95 százalékos volt a növekedés. Oroszországban a tranzakciók volumene 30 százalékkal nőtt 2007-ben; a tranzakciók kétharmada a külföldi befektetőknek tulajdonítható, az adásvételek ötödrésze pedig a moszkvai régión kívül történt meg.
2008 első negyedében fog kiderülni, hogy milyen hatása van a hitelválságnak a közép- kelet-európai és az orosz piacokra, de a régióban a prémium ingatlanok hozamai továbbra is rugalmasan fognak reagálni a kockázati tényezőkre. A Kelet- és Közép-Európát és Oroszországot megcélzó befektetői rétegben átalakulás van folyamatban, ahol a saját tőkére alapozó vásárlók (elsősorban német nyílt végű alapok) felváltják a magas tőkeáttételű szereplőket. A tőke biztosabb befektetésekbe való mentése szintén a prémium ingatlanoknak kedvez, ezen belül is főleg a fővárosi irodai és kiskereskedelmi ingatlanoknak.
A közép-kelet-európai és orosz kereskedelmi ingatlanpiacokat továbbra is a növekvő óvatosság fogja jellemezni 2008-ban; a magas külső tőke bevonását igénylő piacok pedig, mint a Román és a balti államok piacai nagyon érzékennyé válnak a befektetői szemlélet változására. A szigorúbbá váló hitelpiac ellenére a befektetőknek a Közép- és Kelet-Európa és Oroszország iránti érdeklődés továbbra is élénk marad a fogyasztás által gerjesztett gazdasági növekedés hatására. Ez tovább fogja csökkenteni a hozamokat Oroszországban és Ukrajnában, a több piacon pedig várhatóan nőni fognak a bérleti díjak.