További Világ cikkek
"Oroszország pusztán egyenjogú együttműködésre törekszik Európával és nincsenek az egykori Szovjetunióhoz hasonló szándékai" - igyekezett eloszlatni egy vezető moszkvai diplomata azokat a félelmeket, amelyek szerint az európai, így a magyar piacon tulajdont szerző orosz vállalatok nyomában terjed a Kreml befolyása is, mivel ezek a cégek gyakran állami ellenőrzés alatt állnak, s netán monopolista felfogást vallanak.
Lehet ilyen olvasat is
Annak a ténynek, hogy az államok közötti, széles értelemben vett versengésben az energiatartalékok valamiféle versenyelőnyt jelentenek, lehet egy ilyen olvasata is - ismerte el a rangidős külügyi tisztségviselő moszkvai tudósítókkal beszélgetve pénteken az MTI kérdésére, de nyomban hozzátette: Oroszország - habár ezt tulajdonítják neki - sohasem használta ki az energiaügyeket politikai célok elérésére: már csak azért sem, mert nincsenek (ármányos) céljai Európával szemben.
"Miféle politikánk lehetne Európa viszonylatában? Egyenjogú együttműködésre törekszünk, ez minden. És még vízummentességet is szeretnénk" - jegyezte meg a moszkvai személyiség, rámutatva: Oroszország már megszabadult attól az ideológiától, amely valamiféle vallásként meghatározta a Szovjetunió viselkedését, és élvezi ennek a szabadságnak előnyeit intellektuális és külpolitikai téren is.
A 'nem szabadok' a partnerek között vannak
"A nem szabadok éppen azok a partnereink, akik az ideológiai harc folytatására játszanak a nemzetközi kapcsolatokban. Ezek ismétlik a Szovjetunió útját, és egyes politológusok a külpolitika szovjetizálódásáról beszélnek az Egyesült Államokban, amit mi csak sajnálhatunk" - fejtegette.
"Minden átmenet óhatatlanul fájdalmakkal jár" - mondta tekintélyes orosz diplomata az Ukrajnával, majd Fehéroroszországgal támadt gázár-, illetve olajvámvitáról, amelyek megszakították az európai, így a magyar energiaellátást is. A tisztségviselő szerint azonban ezek a problémák is azt tükrözték, hogy Oroszország politikamentes kapcsolatokat épít a szomszédaival kereskedelmi-gazdasági ügyekben.
Fizetni kell az átpolitizált kapcsolatokért
"Az átpolitizált kapcsolatokért fizetni kell, de Moszkvának nincs oka arra, hogy fizessen. Fizetett a Varsói Szerződés (a szovjet tömb fennállása) idején, és ez tehertétel volt a Szovjetunió belső fejlődése számára. Oroszország nem akar újra hasonló terhet magára venni, elég neki a saját területe, és lekötik a saját problémái" - magyarázta.
"Ennél fogva mások politizálják át az energiaügyeket, noha teljesen világos, hogy a következő húsz-harminc évben nem következik be jelentős változás a globális energiaegyensúlyban" - vonta le a következtetést a diplomata, hozzátéve: Oroszország a nem helyénvaló módon viselkedő tranzitországoktól való függését akarja csupán mérsékelni, diverzifikálva a szállítási útvonalait, mint ahogy Európa a beszerzési útvonalait akarja diverzifikálni.