Az IMF mentheti meg az államcsődtől Ukrajnát

2008.10.20. 07:56

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kész 14 milliárd dollár hitelt nyújtani Ukrajnának, miután az IMF küldöttsége tanulmányozta a helyzetet és a kormánnyal együtt kidolgoztak egy részletes tervet az ország pénzügyi helyzetének stabilizálására - közölte az IMF szóvivője pénteken. A Valutaalap Kijevben tartózkodó küldöttsége találkozott Julia Timosenko ügyvezető miniszterelnökkel és Viktor Juscsenko elnökkel. Olekszander Slapak, az államfői hivatal titkárságának helyettes vezetője ezt követően úgy nyilatkozott, hogy két hétre lesz szükség, hogy tető alá hozzák a megállapodást. A megegyezés azonban nem lesz könnyű, ugyanis az IMF egyebek között a hitelnyújtás feltételéül szabja, hogy a kormány nullszaldós költségvetést tervezzen a jövő évre. Nehezíti a helyzetet, hogy az államfő nemrég feloszlatta a parlamentet és menesztette a kormányt, és előrehozott választásokat írt ki december 7-ére.

Időközben a központi bank korlátozta a lakosság betétfelvételét, miután a kereskedelmi bankok ügyfelei a hrivnya elértéktelenedésétől tartva október első két hetében 1,3 milliárd dollárt váltott ki - jelentette az MTI-Eco. Ez is hozzájárult, hogy az ukrán deviza rövid időn belül 20 százalékot veszített értékéből a dollárhoz képest. A Reuters híre szerint a központi bank ugyan enyhített a pénzintézetek hitelfelvételét és -nyújtását korlátozó múlt hétfői intézkedésein, de továbbra sem engedélyezi, hogy újabb hitelekhez jussanak azok a vállalatok, amelyek nem rendelkeznek saját devizatartalékokkal. A The Moscow Times tudósítása szerint Timosenko bejelentette, hogy a kormány befagyasztja a közlekedési tarifákat, csökkenti a földgáz árát, és azt tervezi, hogy maximálja az acél- és vegyipari cégek elektromosáram-díjait. Ezekkel a lépésekkel akar lendületet adni az ország két legfontosabb ágazatának. Ukrajna jelenlegi problémáinak egyik kiindulópontja az ország legfontosabb exportcikke, az acél iránti világpiaci kereslet visszaesése volt.

Elemzők szerint a másik súlyos problémát az évi 31 százalékos infláció jelenti - aminél a világon csak Zimbabwében és Venezuelában jegyeztek fel magasabbat -, és ez a katasztrófa árnyékát vetítette előre. Ha ezt nem sikerül megfékezni, akkor az ingatlanárak felére csökkenhetnek és a bankok fele csődbe mehet.