Egymillió ruandait állíthatnak bíróság elé
További Külföld cikkek
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
2006-ban már kezdődnének a perek
Jelenleg 80 ezer gyanúsított ül börtönben és legtöbbjük valószínűleg meghal azelőtt, hogy ügyét tárgyalni kezdik. Az 1994-es tömegmészárlásban ugyanis a hutu lakosság nagy hányada részt vett; a kormánytól kapott fegyverekkel (rendkívül olcsón importált kínai machetékkel) 800 ezer tuci nemzetiségűt mészároltak le három hónap alatt.
Az utóbbi két évben már a gyakorlatban is bizonyítottak az úgynevezett gacacák, azaz falusi bíróságok: 725 faluban előzetes kihallgatásokat tartottak, ezeknek az ügyeknek a tárgyalásai már 2005-ben elkezdődhetnek. A pénteki bejelentés szerint további 8262 gacaca áll majd föl, az előzetes kihallgatásokat pedig egy év alatt le szeretnék tudni, hogy aztán 2006-ben megkezdődjön becslések szerint egymillió ruandai pere.
Kihallgatás a fűben ülve
Az úgynevezett gacaca (jelentése fű, gyep) a tradicionális falusi bíróság Ruandában. Általában arra szolgált, hogy kisebb-nagyobb vitás ügyeket rendezzen el a falu családjai között, az érintettek a füvön ülve tárgyaltak.
Az Amnesty International jogvédő szervezet máris aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a gacacák nem biztosítják a megfelelő védelmet a gyanúsítottak számára. A ruandai hatóságok ezt ugyan elismerik, de álláspontjuk szerint más lehetőség nincs arra, hogy ennyi embert felelősségre vonhassanak.
A tömegmészárlást levezénylő helyi vezetők ügyét a hagyományos bíróságok tárgyalják a jövőben is. A felelősségre vonás felgyorsítása miatt egyébként a kormányzat elrendelte, hogy aki önként tesz vallomást, annak jelentősen csökkentik büntetését.
Az 1994-es mészárlás utáni igazságszolgáltatás felgyorsítását a nagy nemzetközi nyomás is elősegítette, az elmúlt tíz évben mindössze 81 személyt vádoltak meg a tömegmészárlás ügyében, húszat találtak bűnösnek és hármat ítéltek el.