A Pentagon megkerülné a CIA-t
További Külföld cikkek
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Ukrajna fájó csapást mért Oroszországra, megsemmisítette az 5 millió dolláros csodaeszközét
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
Az amerikai védelmi minisztérium az első cáfolatok után hétfőn elismerte, hogy titkos hírszerzési részleget hozott létre a hadsereg alakulatainak és különleges műveleti erőinek információkkal való ellátására.
A Pentagon illetékesei szerint a Stratégiai Támogató Részlegnek (SSB - Strategic Support Branch) a létrehozását azok a változások indokolták, amelyeket a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások indítottak el - hangoztatták helyi idő szerint hétfőn a Pentagon illetékesei és elutasították azokat a feltételezéseket, hogy Donald Rumsfeld védelmi miniszter a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) háta mögött, a kongresszus megkerülésével rendelte el az SSB megalakítását.
Csökkentség a függőséget
A The Washington Post és a The New York Times című napilap a hét végén adott hírt a titkos Stratégiai Támogató Részlegről, amelyet Donald Rumsfeld utasítására alakítottak meg azzal a céllal, hogy csökkentsék a Pentagon csaknem teljes függőségét a Központi Hírszerző Ügynökségtől az ellenség soraiba beszivárgó hús-vér hírszerzőkkel (vagyis nem műholddal, csúcstechnológiával) végzett információgyűjtés területén, amelyet szakmai bikkfanyelven humán hírszerzésnek neveznek.
A nevük elhallgatását kérő illetékesek hangsúlyozták, hogy a Pentagon kihallatói, nyelvészei és más szakértői már két éve tevékenykednek alkalomszerűen Irakban és Afganisztánban, fontos szerepük volt Szaddám Huszein iraki exelnök 2003. decemberi elfogásában, most pedig a Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) alárendeltségébe tartozó SSB-ben tízfős rajokba szervezik őket külföldi bevetésre, és mindezt a CIA tudomásával és közreműködésével végzik.
Az illetékesek leszögezték, hogy a kongresszust tavaly értesítették a tervről, a részleg nevét azonban időközben megváltoztatták, ezért a tárca képviselője aznap a kongresszusba ment, hogy tájékoztassa a törvényhozókat a félreértések elkerülése végett.
Hírügynökségek a bürokrácia csapdájában
A 2001. szeptember 11-i New York-i és washingtoni terrortámadásokat kivizsgáló bizottság bírálta a CIA-t, amiért nem volt elég hírszerző a terepen, és bürokratikus akadályok nehezítik az értesülések megosztását a 15 szervezetet számláló hírszerző közösségen belül.
John McCain republikánus párti szenátor hétfőn közölte, hogy a szenátus elé viszi az ügyet és úgy vélte, hogy a részleg a CIA teljesítményével kapcsolatos kudarcérzet terméke.
A hatásköri villongások régi keletűek a fegyveres erők átalakítására törekvő Donald Rumsfeld tárcája és a CIA között, amit kiélezett a hírszerző közösség átszervezése.