Uránt adhatott el Líbiának Észak-Korea
Feldolgozott uránt adott el Észak-Korea Líbiának szerdai amerikai lapértesülések szerint. Az ügylet még azelőtt történt, hogy az észak-afrikai arab ország 2003 decemberében önként vállalta tömegpusztító fegyverprogramjainak a felszámolását.
Kizárásos alapon
Amerikai szakértők a Tennessee állambeli Oak Ridge nemzeti laboratóriumban nagy bizonyossággal kimutatták, hogy csakis Észak-Koreából származhat az a két tonnányi urán-hexaflourid, amelyet Líbia adott át amerikai fegyverzetellenőröknek 9 hónappal ezelőtt.
Az energiaügyi minisztérium szakértői csak azért nem beszélnek 100 százalékos bizonyosságról, mert nincsenek mintáik az észak-koreai urán-hexaflouridból. A vizsgálatok során azonban kizárták, hogy a hasadóanyagot Pakisztánból, vagy bármely más országból szállították volna.
A beszámolókból nem derül ki, hogy Észak-Korea mikor szállíthatta le Líbiának a veszélyes uránvegyületet.
Tájékoztatják a Távol-Keletet is
A The Washington Post szerdai száma szerint a vizsgálatok eredményének az ismertetése céljából Japánba, Dél-Koreába és Kínába utazott az amerikai nemzetbiztonsági tanács két tisztségviselője.
Az Egyesült Államokkal és Oroszországgal együtt a három ázsiai ország - eddig terméketlennek bizonyuló - konzultációkat folytat a phenjani kormány képviselőivel az észak-koreai nukleáris program leállításáról.
Washington már jó ideje gyanítja, hogy Észak-Korea nem csak atomfegyver előállításán munkálkodik, hanem exportálja is a gyártáshoz szükséges alapanyagot. A hírszerzés most megkettőzött erőfeszítéssel igyekszik kideríteni, vajon Irán és Szíria is kapott-e hasadóanyagot.
A fejlemények várhatóan felerősítik a vitát arról, hogy milyen veszélyt jelent Észak-Korea nukleáris programja.