Meccset vesztett a BBC
További Külföld cikkek
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
Ugyanakkor nem "tette szexisebbé" Alastair Campbell kormányszóvivő a fegyverekről szóló jelentést, mivel nem is vett részt annak összeállításában - állapította meg az 54 oldalas dokumentum, bár a kérdést a vizsgálódó képviselők nem zárták le végleg.
Gilligan tudósítása
A jelentést nagy várakozás előzte meg, mivel ennek ismeretében eldőlhet a közszolgálati BBC és a brit kormány között kirobbant médiaháború, amely a BBC egyik tudósítójának, Andrew Gilligannek tudósítása nyomán pattant ki.
A tudósításban az állt, hogy a Downing Street szóvivője, Alastair Campbell közbenjárására került be a szeptemberben a parlament elé kerülő kormányzati hírszerzési csomagba az az információ, hogy az iraki tömegpusztító fegyverek 45 perces készültségben vannak.
A kormány februárban egy második jelentést is a parlament elé tárt, amelynek a kapcsán felmerült, hogy a kormány tagjai, köztük Tony Blair miniszterelnök is, szándékosan félreprezentálta az információkat.
A brit képviselőház a februári és a szeptemberi jelentés ismeretében szavazta meg az iraki szerepvállalást az amerikaiak oldalán.
Vizsgálat indult
Az iraki hírszerzési anyagok kormányzati kezelésének ügyében - nem kis részben éppen a BBC-tudósítás miatt - nyilvános vizsgálatot indított a londoni alsóház külügyi bizottsága, amely meghallgatta Campbellt is.
A bizottság előtt meghallgatott Campbell határozottan utasította vissza a BBC állításait, és azt követelte a cégtől, hogy kérjen bocsánatot a kormánytól megalapozatlan állításai miatt, és azt állította a BBC elfogultan tudósított az iraki háborúról.
A miniszterelnök a vasárnapi The Observernek adott nyilatkozatában személyesen támadta a BBC-t cáfolva a brit közrádió állítását.
A BBC nyilatkozata
Vasárnap késő este a BBC-nél tanácskozást tartottak a Downing Streetnek adandó intézményi szintű válaszról.
Az ülésről éjjel kiadott hivatalos közlemény szerint a BBC tudósításai a háború idején pártatlanok voltak, a testület elveti a részrehajlásról szóló kormányzati vádakat, és felszólítja a kormányszóvivőt, hogy e vádakat vonja vissza.
Bukott a BBC?
A példátlan médiaháborúban a jelentés ismeretében viszont minden valószínűség szerint a BBC marad alul, miután főbb állításait nem igazolja a külügyi bizottság által összeállított dokumentum.
A bizottság nem látja alátámasztottnak azt a túlzott jelentőséget, amelyet a 45 perces készültségnek tulajdonított a kormányzati jelentés, mivel azt csupán egy hírszerzési forrás jelentette.
A szóvivőnek nem volt szerepe
A jelentés megállapította azt is, hogy Alastair Campbell szóvivőnek nem volt szerepe a szeptemberi jelentés összeállításában, ám arról, hogy ebben a kérdésben tovább vizsgálódjanak, nem tudtak megegyezni a bizottság tagjai.
" Én teljes mértékben egyetértek a jelentés tartalmával, ugyanakkor nem tudom elfogadni azt a megállapítást, hogy Alistair Campbell nem játszott volna szerepet abban a 45 perces [iraki fegyveres] készültség belekerüljön a dossziéba." - mondta a BBC-nek konzervatív Richard Ottoway képviselő.
"Összegezve a szeptemberi dosszié állításai minden valószínűség szerint az akkoriban elérhető hírszerzési adatokon alapultak(_) ennek ellenére aggályaink vannak afelől, hogy mely részeit hangsúlyozták ki." - áll a jelentés összefoglalójában.
A bizottság emellett azt javasolta, további nyomozást kellene indítani a a BBC-tudósító, Andrew Gilligan kapcsolatainak felderítésére, amelyre tudósításának elkészítésénél támaszkodott.