Részletes kivonulási tervvel állt elő Saron
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
|
Átköltöztetés jövő év elején
Az izraeli kormányfő elmondta, hogy szeptember 14-én az izraeli biztonsági kabinet elé terjeszti a telepek felszámolását és a telepesek kárpótlását célzó törvény irányelveit. Saron tanácsadói remélik, hogy az önként átköltözőknek nyújtandó kárpótlás több telepest sarkall majd a Gázai övezetből Izraelbe való áttelepülésre.
Saron a frakció előtt elmondta azt is, hogy szeptember 26-án ismerteti kormányával a tervet, október 24-én pedig annak jóváhagyását kéri a parlamenttől, amit reményei szerint november 3-án elfogad a törvényhozás.
Egy, az izraeli miniszterelnökhöz közel álló politikai forrás mindazonáltal úgy nyilatkozott, hogy Saron ez év végéig kívánja befejezni a kivonulási terv elfogadását célzó parlamenti és biztonsági előkészületeket, s a jövő év elején szavaztatná meg kormánya tagjait a tervről. Az átköltöztetés (jóváhagyás esetén) ezután hamarosan megkezdődhetne, fűzte hozzá.
Nincs meg a többség
Izraeli politikai források elismerték, hogy Saronnak még fel kell számolnia az átköltöztetéssel szemben kormánykoalícióján belül kialakult jobboldali ellenállást.
A Saron-kormány júniusban elvesztette parlamenti többségét, mert a kivonulást ellenző szélsőséges kormánytagok kiléptek a kabinetből, vagy leváltották őket. Saron ezért a kivonulást támogató politikai erőket kíván bevonni a kormánykoalícióba, hogy biztosítsa a szükséges többséget a Gázai zsidó telepesek átköltöztetésének jóváhagyásához.
Legutóbb az ellenzéki Munkapártot próbálta bevonni a koalícióba, ám terve megbukott, amikor a Likud küldöttei 843 szavazattal 612 ellenében leszavazták a javaslatot.