Titokban már megegyezett Blair az amerikai rakétákról?
További Külföld cikkek
- Megrengették Szíriát a dzsihádista lázadók, rengeteg a halott
- Óriási robbanás volt Koszovóban, a miniszterelnök terrortámadásról beszél
- Melegellenes razziákat tartottak az orosz hatóságok Moszkvában
- A Maldív-szigetekre utazni eddig sem volt olcsó, mostantól viszont drága lesz a távozás is
- Donald Trumphoz látogatott a kanadai miniszterelnök
Yorkshire-i grófság kapná a silókat
A legnagyobb liberális brit vasárnapi lap értesülése szerint a rakétarendszer a reagani "csillagháborús" program felújításával kiépítendő amerikai elhárító hálózat része lenne, és Tony Blair kormányfő titokban már áldását is adta a rakéták nagy-britanniai telepítésére.
A Pentagon a brit királyi légierő egy Yorkshire grófságbeli támaszpontjára, Fylingdalesbe telepítené az elfogó rakétákat.
A The Independent on Sunday szerint a rakéták nagy-britanniai hadrendbe állítása a legjelentősebb új amerikai katonai rendszer kiépítését jelentené brit földön azóta, hogy 13 éve kivonták az amerikai manőverező robotrepülőgépeket a brit támaszpontokról.
Már dolgoznak rajta
A brit lap szerint George Bush amerikai elnök újjáválasztása esetén évente 10 milliárd dollárt szánna a még Ronald Reagan idején megfogant rakétavédelmi terv felújítására, és már az idén 16 elfogó rakétát telepítenének Alaszkába és Kaliforniába.
Jóllehet a brit védelmi minisztérium vasárnap cáfolta, hogy döntés született volna az ügyben, a brit lap úgy tudja: a londoni kormány már májusban, egy washingtoni tanácskozáson felajánlotta a yorkshire-i telepítési helyszínt, és már javában folynak az előkészületek a közvélemény és a parlament várható ellenállásának leküzdésére.
Ingyen lesz a briteknek, és a lengyelek is kapnak belőle
A várható fő meggyőzési érvek között lesz, hogy a brit kormány két feltételt fog megkövetelni az amerikaiaktól: azt, hogy a rendszer szigorúan védelmi jellegű legyen és azt, hogy kiépítése a brit adófizetőknek egy pennyjükbe se kerüljön.
Tony Blair ezt meg fogja toldani azzal az érvvel, hogy Nagy-Britannia így ingyen jut újabb védelmi sánchoz, amely képes visszaverni nukleáris rakétatámadást is.
Blair azt is fel fogja hozni a meggyőzési kampányban, hogy Nagy-Britannia nem egyedüliként ajánl telepítési helyszíneket az amerikai elfogó rakétáknak: "számos" kelet-európai ország is jelezte hajlandóságát a rendszer befogadására. A The Independent on Sunday szerint a térségben Lengyelországot tekintik a legvalószínűbb telepítési helyszínnek.