Vasárnapi vérfürdő Irakban
A nedzsefi merénylet a Bagdadtól 160 kilométerre délre lévő város egy zsúfolt terén történt az egyik legfontosabb síita szentélytő, Ali imám mauzóleumától 400 méterre. A robbanásokban a kórházi források szerint 48-an meghaltak, 90-en megsebesültek.
Féltékeny szunniták?
A merénylők a BBC tudósítójának feltételezései szerint szunnita lázadók lehettek, akik a január 30-ára tervezett iraki választások előtt így akarják megfélemlíteni a többségi síitákat.
Bár Irak az egyetlen arab ország, ahol az iszlám síita szárnyához tartozó hívők vannak többségben (kétszer annyian), Szaddám uralma idején a szunniták bírtak hatalommal, most viszont attól tartanak, a választásuk után megváltozik a hatalom eloszlása.
Nedzsef kormányzójának elmondása szerint a merénylet egy temetési menet közelében történt, ahol több robbanást hallottak helyi idő szerint fél háromkor. Az AP-nek beszámoló Adnan al-Zorfi szerint ő és a város rendőrfőnöke lehettek a célpontok.
Öngyilkos merénylet Kerbelában
A kerbelai támadás öngyilkos merénylet volt, 13-an meghaltak, 30-an megsebesültek. A Bagdadtól 80 kilométerre délre lévő, főként síiták lakta város zsúfolt buszpályaudvarának bejáratánál egy robbannóanyagal megrakott gépkocsi repült a levegőbe.
A merénylet Huszein imám mauzóleumától mintegy 200 méterre történt. Szemtanúk szerint a járművet vezető sofőr előbb egy rendőrségi toborzóirodába akart behajtani, és miután ez nem sikerülti, vette célba a buszpályaudvart.
Választási biztosokat lőttek le Bagdadban
Bagdadban korábban a választási bizottság három tagjával végeztek a Haifa utcában. A három férfit egy autóban ült, amikor tüzet nyitottak rájuk, majd kiráncigálták őket, és több lövést leadtak rájuk.
A január 30-ai választásokat lebonyolító választási bizottság egyik tagja szerint szándékosan támadták épp a szervezet tagjaira. A BBC tudósítója elmondta, éppen az ilyen esetek elszaporodásától tartanak a választási hajrában.