Négy napot töltött egy csecsemő a romok alatt Iránban
További Külföld cikkek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miatt
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
Egy négyhónapos csecsemőt és egy tizenkét éves kislányt élve találtak kedden a romok alatt a délkelet-iráni Bám város vidékén, négy nappal a térséget pusztító földrengés után.
Tömegsírt ásó önkéntes Bám városánál fotó: EPA |
Az iráni sajtó szerdai jelentései szerint a tizenkét éves leány házuk konyhájában tartózkodott, amikor az elemi csapás bekövetkezett, s elegendő élelmet talált ott magának az omladék foglyaként eltöltött négy nap alatt.
További részleteket nem közöltek a két gyermek csodával határos megmeneküléséről.
Több mint hat nappal az iráni Bám városát elpusztító földrengés után is találtak túlélőt a romok alatt. A csütörtöki bejelentés szerint a Vörös Félhold mentőalakulatai a város északi részén találtak rá a 27 éves férfira, akiről előbb azt hitték, hogy halott, s csak később vették észre, hogy még él. Az iráni rádió korábban arról adott hírt, hogy bár a mentőalakulatok már lényegében feladtak minden reményt, szerdán 11 embert emeltek ki élve a romok alól.
Öt túlélőt találtak
Az állami rádió szerint összesen öt túlélőt sikerült kimenteni kedden az omladék alól a földrengés sújtotta térségben, holott a mentőosztagok már alig remélték, hogy még élő embereket lelhetnek fel a pusztulás törmelékei között.
Az állami rádió szerdai híradása szerint már 30 ezer holttestet emeltek ki a romok alól a természeti katasztrófa által sújtott térségben.
Víz van, gyógyszer nincs
Az ENSZ egyik illetékese a CNN-nek elmondta, a városban helyreállt a víz- és elektromos szolgáltatás, ám kritikussá vált az alapvető gyógyszerek, pokrócok és élelmiszerek hiánya, ezért jelenleg a legnagyobb problémát a járványveszély, valamint a hideg jelenti Bámban.
Közben megérkezett Iránba az amerikai mentők csoportja. Hivatalosan 1979 óta nem volt amerikai az országban, mióta megszakította az Egyesült Államok kapcsolatait Iránnal. A hatvan fős amerikai csapat egy alkalmi kórházat állítottak fel, amely a harmadik jelenleg működő darab Bám két városi kórháza mellett - jelentette a BBC.
Volt olyan túlélő is, két gyermek, akik túlélték ugyan a földrengést, ám a hideget már nem bírták - írja a Reuters.
Körültekintő újjépítést ígértek
Mohamed Hatami iráni elnök kedden Kerman városában újságíróknak kijelentette, független szervezetet állítanak fel Bám város mielőbbi újjáépítésére, amelyhez a szükséges tőkét külföldi forrásokból szeretnék fedezni.
Hatami, aki szerint a halálos áldozatok száma elérheti az ötvenezret is, elmondta az iráni kormány az újjáépítés során figyelembe fogja venni Bám város geológiai és földrajzi környezetét.
Mint ismeretes, a múlt hét pénteki Richter-skála szerinti 6,3-es erősségű földrengés pusztításához nagyban hozzájárultak a silányul megépített lakóházak.