Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtott végre
További Külföld cikkek
- Újabb kínai-magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
- Előkerült egy videó arról, ahogy becsapódik a teherszállító repülőgép egy litván lakóházba
- Donald Trump máris megpecsételte az importáruk sorsát
- Szijjártó Péter Pekingből üzent, magyar közreműködéssel jöhet a mérföldkő
Észak-Korea bejelentette, hogy hétfő reggel sikeresen végrehajtotta második föld alatti kísérleti atomrobbantását, néhány órával később pedig egy rövid hatótávolságú, 130 kilométeres, föld-levegő rakéta fellövéséről is hírt adtak.
A nukleáris kísérlet tovább ronthatja a sztálinista vezetésű távol-keleti ország nemzetközi megítélését, ugyanakkor növelheti Kim Dzsongil észak-koreai vezető hazai népszerűségét.
Phenjan április végén már figyelmeztetett arra, hogy végrehajtja második kísérleti atomrobbantását, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa megrótta az április 5-i rakétafellövéséért.
Jobban sikerült, mint az első
A KCNA hivatalos phenjani hírügynökség jelentése szerint a kísérleti atomrobbantással Észak-Korea nukleáris elrettentő erejét akarja növelni, és ezzel az ország védelmét szolgálják. A második atomrobbantás ereje, és az ellenőrzés technikai színvonala egyaránt meghaladta az első kísérletét, ismertette a Yonhap dél-koreai hírügynökség a beszámolót. Észak-Korea első kísérleti atomrobbantását 2006 októberében hajtotta végre. A KCNA nem közölte a második robbantás helyszínét. Az első tesztet az ország északkeleti részén végezték.
Előzőleg a Yonhap arról számolt be, hogy Észak-Koreában "mesterségesen keltett földrengés" történt, ami azt sugallja: a kommunista vezetésű ország beváltotta a második kísérleti atomrobbantás elvégzésére vonatkozó fenyegetését.
A történtek miatt Ri Mjong Bak dél-koreai elnök rendkívüli tanácskozásra hívta biztonsági kabinetjét.
Összehívják az ENSZ BT-t
Még hétfőn rendkívüli ülést tart az ENSZ Biztonsági Tanácsa az észak-koreai atomkísérlet ügyében, jelentette be Vitalij Csurkin, Oroszország ENSZ-nagykövete.
Az észak-koreai nukleáris -, illetve rakétakísérletek súlyos aggodalomra adnak okot minden ország számára, és cselekvésre kell, hogy sarkallják a nemzetközi közösséget, közölte az amerikai elnök. Barack Obama úgy fogalmazott, Phenjan tettei "fenyegetést jelentenek a békére".
"Észak-Korea szándékosan és meggondolatlanul kihívást intéz a nemzetközi közösséghez. Magatartása növeli a feszültséget, és aláássa a stabilitást Északkelet-Ázsiában" - áll a közleményben.
Az orosz hadsereg megfigyelőállomásai észlelték az észak-koreai nukleáris kísérletet, a robbantás húsz kilotonna erősségű volt - közölte az orosz védelmi minisztérium egy neve elhallgatását kérő illetékese.
Az orosz védelmi tárca illetékese egyúttal nyugalomra intett a kísérleti atomrobbantás után.
A japán kormány kabinetfőnöke, Kavamura Takeo a nukleáris tesztet "elfogadhatatlan lépésnek", valamint az erre vonatkozó BT-határozat megsértésének nevezte.
A Kyodo japán hírügynökség úgy tudja, hogy a japán kormány a korábbi Észak-Korea elleni szankcióik szigorítását tervezi.
"Világos üzenetet kell küldeni"
"Nagyon nyugtalanító hírnek" nevezte a bejelentést Benita Ferrero-Waldner, az Európai Unió külkapcsolatokért felelős biztosa. A bangkoki látogatáson tartózkodó osztrák politikus nagyon óvatosan fogalmazott, közölte: még nem kapott megerősítést a nukleáris robbantásról, de ha beigazolódik, az nagyon nyugtalanító lesz, és mindenképpen el kell ítélni.
Ugyancsak a BT-határozat súlyos megsértésének nevezte az atomrobbantást a Hanoiban egy, az Európai Unió és Ázsia együttműködéséről folyó tanácskozáson résztvevő Bill Rammel brit államtitkár. "Úgy vélem, világos üzenetet kell küldenünk Észak-Koreának, értésére adva, hogy vissza kell térnie az atommentesítéséről folyó hatoldalú tárgyalásokhoz" - mondta Rammel.
Franciaország határozottan elítéli az észak-koreai nukleáris kísérletet - jelentette ki Bernard Kouchner francia külügyminiszter.
Magyarország is elítéli
Magyarország elítéli az észak-koreai nukleáris kísérletet - jelentette ki Várkonyi László, a külügyminisztérium szakállamtitkára.
Az atomkísérlet nemcsak a térséget, hanem az egész nemzetközi közösséget fenyegeti, mondta a szakállamtitkár, aki az Ázsia-Európa Tanácskozás (ASEM) külügyminiszteri értekezletén vesz részt a vietnami fővárosban.
"Észak-Korea rosszul kalkulál, ha azt gondolja, hogy javítani tudja az alkupozícióját az Egyesült Államokkal szemben azzal, hogy atomkísérleteket hajt végre" - jelentette ki.