Észak-Korea újabb rakétakísérletet hajtott végre
További Külföld cikkek
- „Ne etesd a trollt” – folytatódik Olaf Scholz és Elon Musk csörtéje
- Így reagált Soros György a Joe Bidentől kapott kitüntetésre
- Rejtélyes haláleset a Felvidéken: már bomlási fázisban voltak a testvérek, amikor rájuk találtak
- Eldöntötték, hogy megváltoztatják a világot – Fontos évforduló lesz 2025-ben
- Nagy bajban az ukrán hadsereg, kulcsfontosságú város ostroma indulhat meg néhány napon belül
Újabb rakétakísérletet hajtott végre Észak-Korea kedden – jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség szöuli kormányforrásokra hivatkozva. Észak-Korea keleti partvidékén két rövid hatótávolságú rakétát lőttek ki, egy nappal az ENSZ Biztonsági Tanácsában is elítélt kísérleti atomrobbantás és három rövid hatótávolságú rakéta kilövése után.
Most két 130 kilométer hatótávolságú rakétát lőttek ki helyi idő szerint kedd délután egy keleti partvidéki indítóállásból. Az egyik légi, a másik tengeri célpontok ellen használható - írta a Yonhap. A kilövés nem volt váratlan, Észak-Korea hétfő és szerda közötti időszakra megtiltotta a Dél-Phonjan tartománya közelében zajló sárga-tengeri hajóforgalmat, ami a készülő rakétakísérlet nyilvánvaló jele volt.
A nukleáris kísérleten felbátorodott phenjani vezetés közben egyre harciasabb kijelentéseket tesz. A kommunista diktatúra vezetése tudatta: az Egyesült Államok a januárban hivatalba lépett Barack Obama elnöksége alatt is ellenséges maradt a távol-keleti országgal szemben, Észak-Korea hadserege és lakossága azonban teljesen felkészült egy esetleges "meggondolatlan" amerikai támadás visszaverésére.
Casus belli?
A 2003-ban útjára indított kezdeményezés (angol nevének kezdőbetűivel rövidítve PSI) nem irányul egyetlen konkrét ország ellen sem. Célja a vegyi, biológiai és atomfegyverek terjedésének, a nukleáris és rakétatechnikával történő kereskedelemnek a megakadályozása. Észak-Korea azonban – amelyet régóta gyanúsítanak rakéta- és egyéb fegyvertechnológia terjesztésével – úgy tekinti, hogy a PSI elsősorban ellene irányul.
Dél-eddig csak megfigyelőként vett részt a kezdeményezésben. A teljes körű csatlakozásról Szöul azután döntött, hogy Phenjan április ötödikén nagy hatótávolságú ballisztikus rakétával végzett kísérletet. A hivatalos bejelentést akkor még elnapolták, abban reménykedve, hogy sikerül felújítani a Korea-közi párbeszédet. A kísérleti atomrobbantás után Szöul azonban nem lát okot arra, hogy tovább halogassa a csatlakozást.
Szöul a hétfői kísérleti atomrobbantásra adott válaszul bejelentette, hogy teljeskörűen csatlakozik a tömegpusztító fegyverek elterjedését gátló kezdeményezéshez. A szöuli külügyminisztérium ezt annak ellenére jelentette be, hogy északi szomszédja nemrégiben figyelmeztette: hadüzenettel felérő lépésnek tekintené Szöul részvételét az Egyesült Államok által javasolt kezdeményezésben.
Elemzők szerint Észak-Korea a vártnál hamarabb hajtotta végre a kísérleti atomrobbantást, hogy ezzel magára irányítsa az Obama-kormányzat figyelmét és növelje a tétet az esetleges közvetlen észak-koreai-amerikai tárgyalásokon. A nukleáris kísérlet egyúttal erősítheti Kim Dzsongil hatalmi bázisát, s az észak-koreai belső utódlás előkészületeivel is összefügghet: a kényes időszakban mindenkit el akarnak rettenteni a külső beavatkozástól.
Az USA "egyértelműen elkötelezett" Dél-Korea megvédelmezése mellett – erről biztosította Barack Obama amerikai elnök telefonon dél-koreai kollégáját az észak-korai kísérleti atomrobbantást követően. A washingtoni Fehér Ház közlése szerint Obama és Ri Mjong Bak a hétfői beszélgetésben szoros együttműködésben állapodott meg annak érdekében, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa konkrét lépéseket tartalmazó, "erőteljes" határozatot fogadjon el Észak-Korea nukleáris és rakétatevékenységének korlátozása végett.
Obama Aszo Taro japán kormányfőt is telefonon biztosította arról, hogy Washington "egyértelműen elkötelezett" a szigetország megvédése, valamint az északkelet-ázsiai béke és biztonság fenntartása mellett.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) hétfőn nyilatkozatban ítélte el Észak-Korea második nukleáris robbantását, amely a testület szerint egy BT-határozatba ütközik.